Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
PILICA    
Pierwsze wzmianki o społeczno¶ci żydowskiej w Pilicy pochodz± z 1581 roku i odnosz± się do procesu, w którym miejscowi Żydzi oskarżeni zostali o sprofanowanie hostii, za co groziła olbrzymia kara pieniężna, zostali jednak oni z zarzutu oczyszczeni. Skoro istniała społeczno¶ć żydowska musiały też zapewne istnieć synagoga, cheder (szkoła), mykwa (łaĽnia) i cmentarz. Zazwyczaj pierwsze trzy z tych obiektów lokowane były blisko siebie skupiaj±c wokół osadnictwo żydowskie i tworz±c zal±żek gminy wyznaniowej. Cmentarz lokowany był poza granicami miasta. Gdzie rozlokowały się obiekty pierwotnej gminy żydowskiej w Pilicy trudno dzisiaj stwierdzić. Wiadomo, że było to miejsce w pobliżu póĽniejszego klasztoru Franciszkanów. Na XIX-wiecznych planach miasta widnieje ulica Starego Kierchoffu (dzisiejsza ulica Klasztorna). Z dużym prawdopodobieństwem można przyj±ć, że znajduj±cy się przy tej ulicy, nieistniej±cy dzisiaj cmentarz, znany dopiero z póĽniejszych przekazów, istniał już wówczas.

Po roku 1635 ówczesny dziedzic miasteczka Stanisław Warszycki usun±ł Żydów z Pilicy, a budynek bóżnicy przeznaczył na ko¶ciół pod wezwaniem ¶w. Barbary. Był to obiekt murowany, sklepiony beczkowo, z siodłowym dachem krytym gontem. Decyzję ojca respektował Jan Kazimierz Warszycki i dopiero kolejny dziedzic, Michał Warszycki, po 1690 roku wyraził zgodę na ponowne osiedlenie się Żydów w Pilicy. Ludno¶ć wyznania mojżeszowego osiedliła się w nowym miejscu, nad rzek± przy dzisiejszej ulicy Łaziennej gdzie powstały; modrzewiowa bóżnica oraz murowane budynki chederu i mykwy. W latach 1731, 1733, 1753, 1787 Żydzi otrzymywali przywileje umożliwiaj±ce rozwój gminy.

W 1763 roku w Pilicy miało miejsce ostatnie posiedzenie Sejmu Czterech Ziem. Było to zgromadzenie delegatów ludno¶ci żydowskiej; w Polsce XVI-XVIII w. Posiadało władzę ustawodawcz±, zajmowało się rozdziałem i egzekucj± podatków od poszczególnych gmin, rozstrzygało sprawy i spory żydowskie w skali całego kraju, reprezentowało społeczno¶ć żydowsk± wobec polskich monarchów. W 1765 roku mieszkało tu 506 Żydów, w 1887 - 3095 Żydów (70,7% ludno¶ci).

Pochodz±cy z XVIII wieku dokument dotyczy pro¶by gminy żydowskiej o zwrócenie dla celów grzebalnych obszaru starego cmentarza. W "Aktach tycz±cych się kierchoffu żydowskiego" przechowywanych w Archiwum Parafialnym w Pilicy, znajduje się dokument datowany na 1721 r. , w którym przywódcy gminy żydowskiej Jakub Michałowicz oraz Jakub i Salomon Lewkowiczowie zwracaj± sie o pozwolenie grzebania ciał "...w ogrodzie kierków zwanego za miastem Pilica położonego, niegdy¶ na chowanie trupów żydowskich przeznaczonego....". Teren ten był wówczas własno¶ci± mieszczanina Wojciecha G±siora. Za prawo użytkowania Żydzi mieli wnosić na rzecz kolegiaty pilickiej ¶wiadczenie w wysoko¶ci trzech kamieni łoju rocznie.
macewy w Pilicy Pilica - cmentarz żydowski macewy Pilica - nagrobek
Cmentarz żydowski w Pilicy (foto: Aleksander Kot)
Stary cmentarz pełnił funkcje grzebalne do roku 1842 i jako nieczynny dotrwał do II wojny ¶wiatowej, kiedy to został zniszczony. Jedynym ocalałym ¶ladem s± nieliczne macewy wmurowane w fundamenty okolicznych budynków. Gwałtowny rozwój gminy żydowskiej spowodował, że obiekt ten szybko zapełnił się. Po długotrwałym sporze między proboszczem a gmina żydowsk± od roku 1842 miejscem pochówku stał się nowy cmentarz "pod Czarnym Lasem", położony za miastem przy drodze do wsi Kocikowa, który pełnił sw± rolę do zakończenia II wojny ¶wiatowej. Pobliskie Ľródła Pilicy dostarczały wody niezbędnej do rytualnego oczyszczenia. Do czasów współczesnych nie zachował się dom przedpogrzebowy. W 1942 roku hitlerowcy wysiedlili ludno¶ć żydowsk± do getta w Wolbromiu. W latach 1942/43 na terenie nekropolii miały miejsca egzekucje ludno¶ci żydowskiej wyłapywanej w okolicznych lasach, a w roku 1945 żandarmeria z Wolbromia rozstrzelała tu około 70 ludzi z Pilicy i okolicy. Ostatnie dwa nagrobki postawiono po zakończeniu wojny, upamiętniaj± one zamordowanych członków rodziny Pańkowskich.
macewy w Pilicy macewy w Pilicy macewy w Pilicy macewy w Pilicy
Cmentarz żydowski w Pilicy (foto: Adam Granat)

Cmentarz zajmuje powierzchnię około 1 ha i zawiera 327 zinwentaryzowanych nagrobków o różnym stopniu zachowania. W północnej czę¶ci cmentarza znajduje się niezadaszony ohel, w którym pochowano: Pinchasa Eliasza syna Jakuba Józefa Rotenberga, chasydzkiego dajana z Pilicy; jego żonę Deborę córkę Eliezera oraz Hendel Leę, córkę cadyka Abrahama Mordechaja z Góry Kalwarii, żonę Pinchasa Menachema Justmana - cadyka z Pilicy i Częstochowy. Od pewnego czasu w literaturze krajoznawczej (na przykład w sk±din±d ciekawej ksi±żce "Judaica jurajskie", wydanej przez Zwi±zek Gmin Jurajskich w Katowice w 2005 r.) pokutuje błędne przedstawianie znajduj±cego się przy ulicy Mickiewicza zdewastowanego i nieczytelnego już cmentarza ewangelickiego jako powstałego około 1842 r. nowego kirkutu. Jak więc trafić? Najpro¶ciej jest zapytać o drogę do o¶rodka wypoczynkowego Energetyki. Tuż obok wej¶cia na teren o¶rodka, po lewej stronie, w betonowym płocie znajduję się niepozorna żelazna brama z sze¶cioramienn± gwiazd±.

tekst: Aleksander Kot
Polecamy lekturę ksi±żek:
L. Hońdo, D. Rozmus, A. Witek "Cmentarz żydowski w Pilicy.
Rys historyczny i materiały inwentaryzacyjne"

Dariusz Rozmus "Cmentarze żydowskie ziemi olkuskiej"
Henryk Błaszkiewicz OFM "Pilica. Zarys dziejów miejscowo¶ci"
lub kontakt z autorem powyższego tekstu: aleksander.kot @interia.pl

Poniżej zamieszczamy zdjęcia wykonane na terenie opuszczonej posesji
przy Al. Jana Pawła II w Pilicy
Pilica - macewy
Pilica - macewy
Pilica - macewy
Pilica - macewy
Macewy w ¶cianie obory
(foto: Małgorzata Płoszaj)
Macewy w ¶cianie obory
(foto: Małgorzata Płoszaj)
Macewy w ¶cianie obory
(foto: Małgorzata Płoszaj)
Macewy w ¶cianie ubikacji
(foto: Małgorzata Płoszaj)
Poszukujemy wszelkich informacji o cmentarzu żydowskim w Pilicy.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± t± nekropolię z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas