Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
OSTROWIEC ¦WIĘTOKRZYSKI

Przyjmuje się, że Żydzi w Ostrowcu ¦więtokrzyskim posiadali dwa cmentarze. Najstarszy z nich miał powstać prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku. Z akt wizytacji ostrowieckiej parafii katolickiej wiemy, że Żydzi zamieszkiwali Ostrowiec na pewno już w 1637 roku. W zapiskach z 1717 roku wzmiankowane jest użytkowanie cmentarza w 1657 roku - można więc przyj±ć, że nekropolia została założona nieco wcze¶niej. Joske Apter w wydanej w 1949 r. "Księdze Pamięci Ostrowca ¦więtokrzyskiego", powołuj±c się na informacje otrzymane "od starych Żydów", twierdzi, że nekropolia znajdowała się przy drodze do Bałtowa. Istnienie tej pierwszej nekropolii nie jest jednak potwierdzone w żadnych dostępnych obecnie materiałach Ľródłowych.

Zachowany do dzi¶ cmentarz żydowski w Ostrowcu ¦więtokrzyskim przy obecnej ul. Sienkiewicza powstał zapewne w 1734 roku. Datę t± podaje uprzednio wzmiankowany Joske Apter, również protokół lustracyjny gminy z 1929 r/. wymienia cmentarz wyznania mojżeszowego, istniej±cy ponad dwie¶cie lat, z najstarsz± macew± pochodz±c± z 1734 roku. Przypuszczalnie był to nagrobek rabina Naftalego syna Herce, odnowiony w okresie międzywojennym. Wiadomo, że nekropolia była ogrodzona, przy wyj¶ciu znajdowało się miejsce do rytualnego obmycia r±k oraz niewielki budynek zamieszkany przez dozorcę-grabarza. W¶ród nagrobków widoczne były ohele, chroni±ce groby miejscowych rabinów. Autorzy "Księgi Pamięci" tak opisuj± swój cmentarz: "Żydzi z Ostrowca byli dumni, że cmentarz położony był w centrum miasta i wygl±dał jak piękny ogród (....) Wielu znakomitych ludzi i wielkich rabinów znalazło na nim miejsce swego ostatniego spoczynku". Na cmentarzu chowano Żydów z Ostrowca ¦w. oraz innych miejscowo¶ci, takich jak: Bodzechów, Boria, Chmielów, Częstocice, Denków, GoĽdzielin, Grójec, Miłków, Mychów, Podgórze, Sarnówek, Stoki Małe, Wa¶niów.

W latach II wojny ¶wiatowej na terenie cmentarza rozstrzelano wielu żydowskich mieszkańców Ostrowca. Autorzy "Księgi Pamięci" podaj±, że podczas "akcji likwidacyjnej" miejscowego getta, na cmentarzu pochowano około tysi±ca ofiar, "we wspólnym grobie, warstwa na warstwie, jeden na drugim". Nazi¶ci zdewastowali nekropolię - z macew wykonano bruk na ul. Czerwieńskiego, zniszczono ohele i ogrodzenie.

Archiwalne zdjęcia cmentarza, wykonane po II wojnie ¶wiatowej.
Fotografia z prawej strony przedstawia zbiorowy grób ofiar Zagady.
¬ródło: Księga Pamięci Ostrowca

W 1960 roku pozostałe na terenie cmentarza 157 nagrobki przeniesiono do północno-wschodniej czę¶ci nekropolii i ustawiono w regularnych rzędach. W 1979 roku rozebrano bruk na ul. Czerwieńskiego i odzyskane w ten sposób fragmenty macew złożono na cmentarzu. W 1997 r. czę¶ć tych macew przytwierdzono do muru, a z czę¶ci wykonano podstawę pod tablicę informacyjn± - tablica ta jednak bardzo szybko uległa zniszczeniu, pozostały po niej jedynie metalowe ramy.

W 1980 r. Adam Penkalla - nieżyj±cy już badacz judaików j - wykonał inwentaryzację 157 macew, ustawionych w rogu cmentarza. Daty ¶mierci udało się odczytać na 123 nagrobkach. Większo¶ć z nich pochodzi z okresu międzywojennego, pozostałe powstały w drugiej połowie XIX wieku. Ostrowieckie macewy były dziełem miejscowych kamieniarzy, używaj±cych piaskowca z lokalnych kamieniołomów. Wymiary nagrobków wskazuj±, że wiele wyprodukowano seryjnie, wykuwaj±c jedynie odpowiedni tekst i zdobienia. Jednak - jak zauważa A. Penkalla - "kamieniarzom żydowskim nie brakło wyobraĽni. Nie ma bowiem dwóch takich samych obiektów. Każdy różni się detalem, form± symboliki czy też tekstem inskrypcji". Na cmentarzu w Ostrowcu dominuj± tradycyjne macewy - pionowe płyty z hebrajskimi inskrypcjami oraz symboliczn± dekoracj± - między innymi ¶wiecami, koronami, lwami, ptakami - w półokr±głym zwieńczeniu. Na ich tle wyróżnia się nagrobek lekarki Róży Malingerowej, wykonany w formie obelisku z polskojęzycznym epitafium. Warto tu nadmienić, że językiem używanym przez Żydów do sporz±dzania inskrypcji na macewach przez setki lat był hebrajski, a pojawienie się w połowie XIX na nagrobkach innych języków - polskiego, niemieckiego czy rosyjskiego - było przejawem asymilacji polskich Żydów. W¶ród traw można odnaleĽć pozbawion± dekoracji, z do¶ć prymitywnym liternictwem, płytę nagrobn± upamiętniaj±c± miejscowego cadyka Meira Jechiela syna Awrahama Icze Ha-Lewi Halsztoka, zmarłego w dn. 11 marca 1928 r (19 adar 5688 r.). Wyryto na niej napis: "Tu spoczywa ¶więty rabin, ¶wiatło¶ć diaspory, przewodnicz±cy ¶więtej gminy Ostrowiec, Meir Jechiel Ha-Lewi Halsztok zmarły 19 miesi±ca adar 5688 roku". Do czasów II wojny ¶wiatowej macewa ta znajdowała się wewn±trz ohelu.

Klucz do bramy cmentarza udostępniaj± funkcjonariusze Straży Miejskiej z posterunku przy ul. J. Głogowskiego 3/5 (tel. 41 267 22 06).

W grudniu 2010 r. Redakcja naszego portalu otrzymała informację o wykonanym z macew murze cmentarza komunalnego w Ostrowcu ¦więtokrzyskim. Przytoczmy tu fragment listu wysłanego przez jednego z mieszkańców Ostrowca ¦więtokrzyskiego: "Mur ten powstał prawdopodobnie pomiędzy 1957 a 1968 r. W 1957 r. władze podjęły decyzję o przekształceniu cmentarza w park. Druga data to moment otwarcia cmentarza komunalnego i pierwszych pochówków. Mur wtedy już musiał stać, gdyż zaraz za nim znajduje się "aleja zasłużonych", gdzie znajduj± się najstarsze na tym cmentarzu groby miejscowych notabli. Zapewne podczas "porz±dkowania" kirkutu, połamane macewy zostały przeznaczone jako budulec do powstaj±cego cmentarza".

Murki z macew można odnaleĽć także na terenie posesji przy ul. Mickiewicza i ul. Sienkiewicza.

tekst: K. Bielawski
Bibliografia: Waldemar R. Brociek. Adam Penkalla, Regina Renz
"Żydzi ostrowieccy. Zarys dziejów"
Księgę Pamięci Ostrowca ¦w. znajdziesz tutaj:

Israel Blajberg przed bram± cmentarza żydowskiego w Ostrowcu ¦więtokrzyskim potłuczone nagrobki
foto: Israel Blajberg foto: Israel Blajberg foto: Israel Blajberg
cmentarz żydowski w Ostrowcu ¦więtokrzyskim nagrobki na cmentarzu żydowskim w Ostrowcu ¦więtokrzyskim Ostrowiec ¦więtokrzyski - macewy w murze cmentarza żydowskiego
foto: Israel Blajberg foto: Israel Blajberg foto: Israel Blajberg
Ostrowiec ¦więtokrzyski - kirkut macewy
foto: Jacques Lahitte foto: Jacques Lahitte foto: Jacques Lahitte
Ostrowiec ¦więtokrzyski - kirkut Ostrowiec ¦więtokrzyski - kirkut Ostrowiec ¦więtokrzyski - kirkut
foto: Alex foto: Alex foto: Alex
Macewy w murze cmentarza komunalnego w Ostrowcu ¦w.
Macewy w murze cmentarza komunalnego w Ostrowcu ¦w. Macewy w murze cmentarza komunalnego w Ostrowcu ¦w. Macewy w murze cmentarza komunalnego w Ostrowcu ¦w.
foto: Alex foto: Alex foto: Alex
Macewy w murze przy ul. Mickiewicza
Macewy w murze w Ostrowcu Macewy w murze w Ostrowcu Macewy w murze w Ostrowcu
foto: Alex foto: Alex foto: Alex
Macewy w murze przy ul. Sienkiewicza
Ostrowiec ¦w. - macewy w murze przy ul. Sienkiewicza Ostrowiec ¦w. - macewy w murze przy ul. Sienkiewicza Ostrowiec ¦w. - macewy w murze przy ul. Sienkiewicza
foto: Alex foto: Alex foto: Alex
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Ostrowca ¦w. i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz
z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl
s± chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe
jest wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas