Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
OŚNO LUBUSKIE      

Jak podaje "The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust", pierwsze wzmianki o Żydach z Ośna Lubuskiego (niemiecka nazwa: Drossen) pochodzą z 1430 r. oraz 1690 r., jednak stałe osadnictwo żydowskie znajduje potwierdzenie w dokumentach dopiero od początków XIX wieku. Wiadomo, że w 1855 roku mieszkało tu 84 Żydów, istniała synagoga i cmentarz. W 1933 roku, w chwili przejęcia władzy przez nazistów, w Ośnie żyło 28 osób pochodzenia żydowskiego. Wielu z nich ucierpiało podczas Nocy Kryształowej z 1938 roku. Zdemolowano wtedy domy, a pięciu Żydów zostało aresztowanych. Los Żydów z Ośna w okresie Holocaustu nie został jak dotąd udokumentowany.

Dziś materialnym śladem po tej społeczności jest przebudowany gmach synagogi przy ul. Strażniczej oraz nekropolia, położona na północno-wschodniej stronie jeziora Reczynek. Według zamieszczonej na internetowej stronie miasta monografii Ośna, cmentarz powstał w 1850 roku, z kolei redaktorzy serwisu www.jewishgen.org fakt ten datują na początek XVIII wieku. Do dziś przetrwały pojedyncze nagrobki oraz zniszczony mur cmentarny.

foto: Ch. B., Tomasz Nowak, Grażyna i Rafał Tomaszewscy

Ośno Lubuskie - cmentarz żydowski zniszczony nagrobek Ośno Lubuskie - fragment macewy zniszczony nagrobek
Ośno Lubuskie - macewa Ośno Lubuskie - nagrobek na cmentarzu żydowskim Macewa w Ośnie Lubuskim Ośno Lubuskie - macewa Ośno Lubuskie - cmentarz żydowski
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas