Przez wiele lat na terenach Warmii obowiązywał zakaz osiedlania się Żydów. Osadnictwo żydowskie rozpoczęło się tu dopiero w okresie wojen napoleońskich. W 1814 roku w Olsztynie działał już dom modlitwy, a sześć lat później mieszkało tu pięćdziesięciu sześciu Żydów. Pierwsza olsztyńska synagoga powstała w 1835 roku, w 1877 roku wybudowano kolejną synagogę i dom starców. W 1895 roku Żydzi stanowili 2,7% ludności miasta (588 osób). W Olsztynie urodził się Erich Mendelsohn, jeden z najwybitniejszych architektów - nowatorów I połowy XX wieku, uważany jest za czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu w architekturze.
Od 1938 roku rozpoczęły się szykany wobec ludności żydowskiej. Olsztyńscy Żydzi zginęli w czasie okupacji w bliżej nieznanych okolicznościach.
Najstarsza z synagog w Olsztynie została rozebrana 1992 roku; w nowszej, zbudowanej na początku XX wieku, mieści się obecnie sala sportowa. Cmentarz żydowski w Olsztynie połozony jest przy zbiegu ul. Grunwaldzkiej i ul. Zyndrama z Maszkowic. Nekropolia powstała w 1818 roku, ma powierzchnię około 0,5 hektara. Cmentarz jest bardzo zdewastowany, w latach sześćdziesiatych za zgodą konserwatora zabytków przekształcono go w park. Część macew
wykorzystano do budowy muru okalającego taras dawnego olsztyńskiego kasyna "Casablanka"
przy ul. Zamkowej oraz
do umocnienia skarpy na Starym Mieście.
Do dziś przetrwał dom przedpogrzebowy, zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna. Budynek ten znajduje się w złym stanie.
W styczniu 2005 roku cmentarz wraz z domem pogrzebowym został przejęty przez Stowarzyszenie Borussia. Planowane jest ogrodzenie terenu nekropolii oraz renowacja domu pogrzebowego, w którym ma znaleźć się centrum spotkań młodzieży wraz z biblioteką i izbą pamięci olsztyńskich Żydów.
tekst: Artur Cyruk
Kliknij tu, by obejrzeć film nagrany na tym cmentarzu
|