Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
OLESNO    

Rozwój osadnictwa żydowskiego w Olesnie (w języku niemieckim: Rosenberg) przypada na przełom XVIII i XIX wieku. Od 1787 roku liczba wyznawców judaizmu w mieście wzrosła z 112 osób do 213 w 1832 roku. W 1880 r. w Olesnie żyło 244 Żydów. Miejscowy kahał posiadał synagogę oraz cmentarz. Fala emigracji zarobkowej na przełomie XIX i XX wieku oraz I wojna światowa spowodowały spadek liczebności społeczności żydowskiej Olesna. W 1925 r. w mieście odnotowano 125 osób pochodzenia żydowskiego. W latach trzydziestych olesnowscy syjoniści założyli w mieście specjalny kibuc, mający na celu przygotowanie członków organizacji do życia w Palestynie. Nazistowskie represje zmusiły wielu olesnian pochodzenia żydowskiego do opuszczenia swego rodzinnego sztetl. Liczba Żydów spadała z roku na rok - w 1936 r. mieszkało tu 83 Żydów; w 1938 r. - 58. Podczas Nocy Kryształowej z 1938 r. spalono synagogę, wzniesioną w latach 1887 - 1889. Przed wybuchem II wojny światowej w Olesnie było już tylko 34 Żydów.

Cmentarz żydowski w Olesnie położony jest przy ul. Młyńskiej. Nekropolia otoczona jest starym, częściowo zniszczonym murem. W archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie zachował się przesłany w 1994 list, w którym jeden z miejscowych społeczników opisuje powojenne dzieje cmentarza w Olesnie: "Do 1975 r. urząd powiatowy w Olesnie opłacał człowieka, który pilnował porządku i samego cmentarza. Po reformie administracyjnej zmieniło się to na niekorzyść. Przybyłem do Olesna w 1974 r. i pamiętam ten cmentarz jako obiekt zadbany, otoczony ceglanym murem, porośnięty krzewami, ale nienaruszony. (.....) Na początku lat osiemdziesiątych w mieście zaczęto mówić o potrzebie uporządkowania tego cmentarza. Zrobiła to młodzież, wycinając dzikie drzewa i przy okazji udostępniając wejście na cmentarz. Przy najbliższej okazji złożyłem na cmentarzu wizytę i stwierdziłem, że ponad sto płyt nagrobnych i pomników "przewędrowało" z grobów i jest złożonych koło bramy. Dziś już ich nie ma, runął również stojący na skarpie ceglany mur. (....) Były próby zainteresowania losem cmentarza Fundacji Nissenbaumów, ale z odpowiedzi wynikało, że mają mało pieniędzy". Do dziś na terenie cmentarza zachowało się kilkadziesiąt nagrobków oraz dom przedpogrzebowy. Jak pisze nasz lokalny korespondent, jest to "ładne i urokliwe miejsce".

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Małgorzata Płoszaj
Więcej informacji o Żydach z Olesna znajdziesz
w opracowaniu autorstwa Ewy Cichoń
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na terenie cmentarza w Olesnie
Polecamy odwiedzenie poniższych stron internetowych:
www.izrael.badacz.org
Cmentarz żydowski w Olesnie w obiektywie Piotra Berghofa

kirkut w Olesnie
cmentarz żydowski w Olesnie Olesno - cmentarz żydowski Olesno - macewa
nagrobek na cmentarzu żydowskim w Olesnie Olesno - nagrobek z Gwiadą Dawida nagrobki na cmentarzu żydowskim w Olesnie macewa wrośnięta w drzewo
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Olesna i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas