Cmentarz żydowski w Okuniewie znajduje się we wschodniej czę¶ci wsi, w pobliżu ul. Cmentarnej, w s±siedztwie cmentarza rzymsko-katolickiego. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjn± numer 141207 5.0019.827, w kształcie trapezu prostok±tnego, o powierzchni 5209 m kw.
Data założenia cmentarza pozostaje nieznana. Niewykluczone, że powstał w połowie XIX w. Brak bliższych informacji o wygl±dzie cmentarza przed 1939 r., jego wojennych i powojennych losach.
Obiekt uległ poważnym zniszczeniom. W jego obrębie można znaleĽć kilkadziesi±t nagrobków w różnym stanie zachowania, w większo¶ci przemieszczonych względem miejsca pochówku. Oprócz tradycyjnych macew widoczne s± betonowe obmurowania zdewastowanych grobów oraz nagrobek w formie złamanego drzewa. Do około 2005 r. nad jednym z grobów znajdował się krzyż wykonany z żelaza. Według niepotwierdzonych informacji, jest to grób nieznanego z nazwiska polskiego chłopca, rozstrzelanego przez Niemców za domniemane żydowskie pochodzenie. Cmentarz jest nieogrodzony, granice obszaru grzebalnego s± nieczytelne. Teren porasta las.
W 1998 r. cmentarz został uporz±dkowany przez Fundację Rodziny Nissenbaumów.
Od 2001 r. cmentarzem opiekuj± się uczniowie Gimnazjum w Okuniewie pod kierownictwem nauczycielki Magdy Wojteckiej, Gimnazjum nr 2 w Sulejówku oraz wolontariusze "Klubu O¶miu", kierowani przez Anetę Soleck±-Skrzypek.
W 2011 r. Okuniew odwiedził Laurent Lopez, mieszkaj±cy w Paryżu potomek Żydów z Okuniewa. Powstał wtedy pomysł ogrodzenia i uporz±dkowania cmentarza. Projekt nie został zrealizowany.
Obiekt jest wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod numerem A-1393.
tekst & zdjęcia: K. Bielawski