Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
NOWY TARG      

Cmentarz żydowski w Nowym Targu został założony według niepotwierdzonych danych w 1875 r., przy drodze do Gronkowa, obecnej ul. Jana Pawła II. Nekropolia zajmuje działkę o nieregularnym kształcie i powierzchni 5540 m kw.

W 1880 r. na cmentarzu pochowano chasydzkiego rabina Jakowa Jokila Hirsza syna Mordechaja Zewa Wolfa, ucznia Chaima Halberstama z Nowego Sącza, autora księgi Birkat Jakow.

Podczas drugiej wojny światowej cmentarz stał się miejscem egzekucji. Do największej z nich doszło 30 sierpnia 1942 r., podczas likwidacji miejscowego getta. W tym dniu na cmentarzu naziści rozstrzelali według różnych źródeł od kilkuset do około 2000 osób. Ciała zamordowanych pochowano w zbiorowych mogiłach w miejscu kaźni. W tym czasie rozpoczęła się dewastacja nekropolii, prowadzona zarówno przez Niemców, jak i niektórych mieszkańców Nowego Targu. Proces ten był kontynuowany także w latach późniejszych. Część macew użyto do utwardzania ulic przy dawnym targowisku.

W 1990 r. Ziomkostwo Żydów z Nowego Targu i Podhala przeprowadziło na cmentarzu prace restauracyjne. Obiekt został uporządkowany i ogrodzony. Odsłonięty został pomnik ku czci ofiar Zagłady, na którym umieszczono tablice z napisami w językach polskim i hebrajskim o treści: "Naszym braciom męczennikom Żydom, mieszkańcom Nowego Targu i Podhala, zamordowanym przez zbrodniarzy hitlerowskim oraz zmarłym, których mogiły zostały zbezczeszczone. Niechaj pomnik ten będzie symbolem wiecznej o nich pamięci".

W 2005 r. z inicjatywy rabina Mendla Reichberga powstał projekt odbudowy ohelu na grobie Jakowa Jokila Hirsza. Plan nie został zrealizowany, udało się jedynie ustawić nową macewę.

Do dziś na cmentarzu zachowało się nie mniej niż kilkadziesiąt macew z czytelnymi epitafiami, stojącymi na grobach m. in. Jakuba Mandla, Henryka Henocha Guttfreunda, Icchaka Arona [...], Jentl Sussman, Josefa Syropa, Wilhelma Riegelhaupta, Gizeli Herz, Israela syna [...], Juty Wolfreier córki Salomona, Samuela syna Abrahama Glucksa, Rebeki córki Abrahama, Hindy Hammerschlag, Eliezera Litmana syna Johanna Freia, Abrahama syna Barucha Silberringa, Abrahama Jehudy (Wigdera Leiba) syna Isachara Hammerschlaga, Efraima Fiszela (Fiszela Freya) syna Israela. Widoczne są także liczne betonowe obmurowania zniszczonych grobowców. W okresie powojennym zostały obudowane i oznakowane groby ofiar egzekucji z 1942 r.

W wyniku restytucji mienia dawnych gmin żydowskich, cmentarz jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Teren jest ogrodzony, informację o miejscu przechowywania klucza można uzyskać pod numerami telefonu: 18 26 67 375, 606 10 84 71.

tekst: K. Bielawski
foto: Joanna Słońska
Polecamy odwiedzenie stron internetowych:

Eksploratorzy
www.sztetl.org.pl
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na tym cmentarzu

Brama cmentarza żydowskiego w Nowym Targu Nowy Targ - pomnik ku czci ofiar Zagłady Grób rabina Jakowa Jokila Hirsza syna Mordechaja Zewa Wolfa Cmentarz żydowski Nowy Targ
Cmentarz żydowski Nowy Targ Cmentarz żydowski Nowy Targ Cmentarz żydowski Nowy Targ Cmentarz żydowski Nowy Targ
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Nowego Targu i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas