Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
NOWOGRÓD

Cmentarz żydowski w Nowogrodzie znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, około 750 km od rynku, na wzgórzu przy ul. Poległych. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjną nr 200704 4.0001.1048 o nieregularnym kształcie i powierzchni 10898 m kw.

Data założenia cmentarza nie jest znana. Niewykluczone, że powstał w XVIII w., wraz z ukonstytuowaniem się miejscowej gminy wyznaniowej.

Wiadomo, że cmentarz był ogrodzony płotem z desek. Przy wejściu znajdował się budynek, pełniący prawdopodobnie funkcję mieszkania stróża lub domu przedpogrzebowego.

Mapa okolic Nowogrodu z 1931 r. z zaznaczonym cmentarzem żydowskim
Źródło: Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego

Obiekt został zniszczony podczas II wojny światowej. Ze względu na strategiczne położenie na wzgórzu stanowił punkt obrony. Na jego terenie wojsko wykopało okopy strzeleckie.

W procesie dewastacji - w trakcie wojny oraz w latach późniejszych - brali udział niektórzy mieszkańcy Nowogrodu, którzy macewy wykorzystywali jako tarcze szlifierskie oraz materiał budowlany. Nagrobki posłużyły m.in. jako fundament budynku, wzniesionego u stóp cmentarnego wzgórza, od strony Narwi.

Pochodząca z Nowogrodu, pragnąca zachować anonimowość mieszkanka Warszawy w liście wysłanym w 1987 r. do Fundacji Rodziny Nissenbaumów tak opisała cmentarz: "Byli tu grzebani Żydzi z całej okolicy, to też cmentarz jest obszerny i zajmuje około 3 hektarów. Jest on położony w przepięknym miejscu, na wysokiej skarpie nad Narwią, z rozległym widokiem na Puszczę Zieloną. Nagrobki, nawet kamienie z ogrodzenia, zostały wywiezione przez Niemców. Ocalało kilkadziesiąt grobów zaznaczalnych na powierzchni. W ziemi ze znajdujących się na skarpie okopów czasem osuwają się kości i skorupy. Teren jest na ogół szanowany przez ludność miejscową, jest czysty i stopniowo zarasta. W glebie trafiają się odwieczne pozostałości geologiczne, między innymi amonity. W pamięci starszych ludzi jest utrwalony widok cmentarza sprzed okresu zniszczenia. Było to miejsce piękne zarówno pod względem położenia, jak też wyglądu grobów, wykonanych często z piaskowca i marmuru. Obserwowane jeszcze dziś usytuowanie grobów wskazuje na istniejący kiedyś ład i systematyczny porządek typu kwaterowego. Jednym z ciekawszych elementów przyrodniczych terenu cmentarza jest występująca tu roślina chroniona zwana pierwiosnkiem wyniosłym (primula veris). Rośliny tej jest tu tak dużo, że teren cmentarza, nawet po jego odbudowie, mógłby być rezerwatem pierwiosnkowym".

cmentarz żydowski w Nowogrodzie Nowogród - macewa macewa zakopana w ziemi
Cmentarz żydowski w Nowogrodzie w marcu 2007 roku (foto: K. Bielawski)

Przez lata cmentarz był całkowicie ogołocony z nagrobków i wykorzystywany jako pastwisko. W 2005 r. uczestnicy obozu edukacyjno-wypoczynkowego, zorganizowanego w Nowogrodzie przez Fundację Laudera przywieźli i ustawili na cmentarzu macewę odnalezioną na terenie miasta. Był to prosty, granitowy kamień, ozdobiony płaskorzeźbą gołębicy, z hebrajskim epitafium: "Tu spoczywa skromna niewiasta, [..] pani Doba, córka zmarłego Menachema, zmarła w dniu 24 miesiąca szwat, roku [..]. Niech dusza jej będzie związana w węzeł życia wiecznego" (tłumaczenie: Wojciech Tworek)".

dom z fundamentem wykonanym z żydowskich nagrobków macewa pod węgłem fundament z macew
Dom z fundamentem wykonanym z macew (foto: K. Bielawski)

Wiosną 2007 r. członkowie zespołu redakcyjnego portalu Kirkuty odwiedzili Nowogród, odnajdując w sąsiedztwie cmentarza opuszczony dom, którego fundamenty wykonano z macew. Sprawą zainteresowaliśmy lokalne media. Temat podjęła "Gazeta Współczesna", zamieszczając artykuł zatytułowany Domy budowane na macewach. Po tej publikacji burmistrz Nowogrodu Józef Piątek zobowiązał się do rozwiązania problemu. Samorząd uzyskał zgodę właściciela na rozbiórkę fundamentów. Dzięki staraniom władz miasta z fundamentu wydobyto 18 macew i ustawiono je na terenie cmentarza.

Cmentarz jest nieogrodzony i nieoznakowany. Granice obszaru grzebalnego są nieczytelne. Dojście możliwe jest ścieżką od strony wjazdu na posesję przy ul. Poległych 24b.

Kilka macew zabezpieczono w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika - nie stanowią one jednak części ekspozycji.

tekst: K. Bielawski

cmentarz żydowski w Nowogrodzie macewa z resztkami polichromii macewa na cmentarzu żydowskim w Nowogrodzie
Nowogród - cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Nowogrodzie w listopadzie 2007 r. (foto: Z. S. Ciszek)
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Nowogrodu i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz
z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl
są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas