Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
NOWOGRÓD

Cmentarz żydowski w Nowogrodzie znajduje się w południowo-zachodniej czę¶ci miasta, około 750 km od rynku, na wzgórzu przy ul. Poległych. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjn± nr 200704 4.0001.1048 o nieregularnym kształcie i powierzchni 10898 m kw.

Data założenia cmentarza nie jest znana. Niewykluczone, że powstał w XVIII w., wraz z ukonstytuowaniem się miejscowej gminy wyznaniowej.

Wiadomo, że cmentarz był ogrodzony płotem z desek. Przy wej¶ciu znajdował się budynek, pełni±cy prawdopodobnie funkcję mieszkania stróża lub domu przedpogrzebowego.

Mapa okolic Nowogrodu z 1931 r. z zaznaczonym cmentarzem żydowskim
¬ródło: Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego

Obiekt został zniszczony podczas II wojny ¶wiatowej. Ze względu na strategiczne położenie na wzgórzu stanowił punkt obrony. Na jego terenie wojsko wykopało okopy strzeleckie.

W procesie dewastacji - w trakcie wojny oraz w latach póĽniejszych - brali udział niektórzy mieszkańcy Nowogrodu, którzy macewy wykorzystywali jako tarcze szlifierskie oraz materiał budowlany. Nagrobki posłużyły m.in. jako fundament budynku, wzniesionego u stóp cmentarnego wzgórza, od strony Narwi.

Pochodz±ca z Nowogrodu, pragn±ca zachować anonimowo¶ć mieszkanka Warszawy w li¶cie wysłanym w 1987 r. do Fundacji Rodziny Nissenbaumów tak opisała cmentarz: "Byli tu grzebani Żydzi z całej okolicy, to też cmentarz jest obszerny i zajmuje około 3 hektarów. Jest on położony w przepięknym miejscu, na wysokiej skarpie nad Narwi±, z rozległym widokiem na Puszczę Zielon±. Nagrobki, nawet kamienie z ogrodzenia, zostały wywiezione przez Niemców. Ocalało kilkadziesi±t grobów zaznaczalnych na powierzchni. W ziemi ze znajduj±cych się na skarpie okopów czasem osuwaj± się ko¶ci i skorupy. Teren jest na ogół szanowany przez ludno¶ć miejscow±, jest czysty i stopniowo zarasta. W glebie trafiaj± się odwieczne pozostało¶ci geologiczne, między innymi amonity. W pamięci starszych ludzi jest utrwalony widok cmentarza sprzed okresu zniszczenia. Było to miejsce piękne zarówno pod względem położenia, jak też wygl±du grobów, wykonanych często z piaskowca i marmuru. Obserwowane jeszcze dzi¶ usytuowanie grobów wskazuje na istniej±cy kiedy¶ ład i systematyczny porz±dek typu kwaterowego. Jednym z ciekawszych elementów przyrodniczych terenu cmentarza jest występuj±ca tu ro¶lina chroniona zwana pierwiosnkiem wyniosłym (primula veris). Ro¶liny tej jest tu tak dużo, że teren cmentarza, nawet po jego odbudowie, mógłby być rezerwatem pierwiosnkowym".

cmentarz żydowski w Nowogrodzie Nowogród - macewa macewa zakopana w ziemi
Cmentarz żydowski w Nowogrodzie w marcu 2007 roku (foto: K. Bielawski)

Przez lata cmentarz był całkowicie ogołocony z nagrobków i wykorzystywany jako pastwisko. W 2005 r. uczestnicy obozu edukacyjno-wypoczynkowego, zorganizowanego w Nowogrodzie przez Fundację Laudera przywieĽli i ustawili na cmentarzu macewę odnalezion± na terenie miasta. Był to prosty, granitowy kamień, ozdobiony płaskorzeĽb± gołębicy, z hebrajskim epitafium: "Tu spoczywa skromna niewiasta, [..] pani Doba, córka zmarłego Menachema, zmarła w dniu 24 miesi±ca szwat, roku [..]. Niech dusza jej będzie zwi±zana w węzeł życia wiecznego" (tłumaczenie: Wojciech Tworek)".

dom z fundamentem wykonanym z żydowskich nagrobków macewa pod węgłem fundament z macew
Dom z fundamentem wykonanym z macew (foto: K. Bielawski)

Wiosn± 2007 r. członkowie zespołu redakcyjnego portalu Kirkuty odwiedzili Nowogród, odnajduj±c w s±siedztwie cmentarza opuszczony dom, którego fundamenty wykonano z macew. Spraw± zainteresowali¶my lokalne media. Temat podjęła "Gazeta Współczesna", zamieszczaj±c artykuł zatytułowany Domy budowane na macewach. Po tej publikacji burmistrz Nowogrodu Józef Pi±tek zobowi±zał się do rozwi±zania problemu. Samorz±d uzyskał zgodę wła¶ciciela na rozbiórkę fundamentów. Dzięki staraniom władz miasta z fundamentu wydobyto 18 macew i ustawiono je na terenie cmentarza.

Cmentarz jest nieogrodzony i nieoznakowany. Granice obszaru grzebalnego s± nieczytelne. Doj¶cie możliwe jest ¶cieżk± od strony wjazdu na posesję przy ul. Poległych 24b.

Kilka macew zabezpieczono w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika - nie stanowi± one jednak czę¶ci ekspozycji.

tekst: K. Bielawski

cmentarz żydowski w Nowogrodzie macewa z resztkami polichromii macewa na cmentarzu żydowskim w Nowogrodzie
Nowogród - cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Nowogrodzie w listopadzie 2007 r. (foto: Z. S. Ciszek)
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Nowogrodu i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz
z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl
s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas