Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
NIESZAWA  

Pierwsze wzmianki o obecno¶ci wyznawców judaizmu w Nieszawie (w języku niemieckim: Nessau) pochodz± z 1487 roku. Jednak w 1559 roku król Zygmunt August wydał przywilej, zakazuj±cy osadnictwa żydowskiego w mie¶cie. Wiadomo, że jeszcze pięć lat póĽniej w Nieszawie żyła niewielka społeczno¶ć żydowska.

Ponowny napływ ludno¶ci żydowskiej do Nieszawy nast±pił na przełomie XVIII i XIX w. Mimo niechęci do Żydów ze strony rdzennej ludno¶ci, ich liczba w mie¶cie systematycznie rosła. Już w roku 1808 w Nieszawie żyło 68 wyznawców judaizmu, co stanowiło 6,8% całej populacji miasta. Jednocze¶nie zaznaczała się dominacja Żydów w miejscowym handlu, wzrastał także ich udział w różnych branżach rzemie¶lniczych. Nieszawianie wyznania mojżeszowego odgrywali zatem istotn± rolę w codziennym życiu miasta, przyczyniali się do jego rozwoju i ożywienia gospodarczego, staj±c się jednocze¶nie siln± konkurencj± dla innych kupców i rzemie¶lników. W efekcie miejscowa ludno¶ć polska zabiegała o wprowadzenie zakazu osiedlania się Żydów w mie¶cie, jak również o całkowite ich wysiedlenie. W konsekwencji tych starań, w 1828 roku Rada Administracyjna Królestwa Polskiego utworzyła w Nieszawie w mie¶cie rewir żydowski. Od tej pory Żydzi mogli osiedlać się, nabywać place i budować domy tylko na ¶ci¶le okre¶lonym terenie. Dodatkowo w drodze wyj±tku, po spełnieniu niezwykle wymagaj±cych warunków, raz w roku dwie rodziny żydowskie mogły zamieszkać w dowolnym punkcie miasta. Powyższy stan prawny utrzymał się do 1862 roku.

W 1834 roku w Nieszawie mieszKało 125 wyznawców judaizmu, którzy tworzyli gminę wyznaniow±, podlegaj±c± pocz±tkowo kahałowi w Służewie. Gmina, której maj±tkiem zarz±dzał dozór bóżniczy, utrzymywała się z wpłacanych przez jej członków rocznych składek oraz innych Ľródeł dochodów, m.in. z łaĽni, czynszów oraz z opłat za ławki w synagodze. Do połowy XIX wieku miejscowi Żydzi odprawiali modły w wynajętym pomieszczeniu. Synagogę w Nieszawie zbudowano w 1849 roku przy ulicy Toruńskiej. Był to murowany, otynkowany budynek wzniesiony na planie prostok±ta, o wymiarach około 17 metrów długo¶ci, 11 metrach szeroko¶ci i 6 metrach wysoko¶ci; zwieńczony dwuspadowym dachem pokrytym blach±.

Synagoga w Nieszawie
Synagoga w Nieszawie.
Fotografia ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie.

Trudne warunki ekonomiczne przełomu XIX i XX w., pierwsza wojna ¶wiatowa i póĽniejszy kryzys gospodarczy, przyczyniły się do spadku liczebno¶ci społeczno¶ci żydowskiej w Nieszawie. Nie bez znaczenia był również wzrost nastrojów antysemickich, szczególnie silny w po ¶mierci Józefa Piłsudskiego. Narastaj±cy antysemityzm w poł±czeniu z bojkotem sklepów należ±cych do Żydów, doprowadził do stopniowego upadku żydowskiego handlu. O ile w mie¶cie w 1909 roku mieszkało 549 Żydów, to w spisie powszechnym z 1921 roku pochodzenie żydowskie lub wyznawanie religii mojżeszowej zadeklarowały już tylko 262 osoby. Tendencja spadkowa utrzymała się w dalszych latach. W 1935 roku w Nieszawie odnotowano obecno¶ć zaledwie osiemdziesięciu osób pochodzenia żydowskiego. Wielu Żydów wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Przy tak niewielkiej i niezamożnej liczbie wyznawców religii mojżeszowej, nierealne stało się utrzymanie synagogi, cmentarza, zebranie ¶rodków finansowych na uposażenie rabina, szocheta czyli rzezaka dokonuj±cego rytualnego uboju oraz działalno¶ć charytatywna. Zaistniała sytuacja wymusiła w 1925 roku poł±czenie gminy żydowskiej w Nieszawie z gmin± wyznaniow± w Aleksandrowie Kujawskim.

Nieszawscy i aleksandrowscy Żydzi stanowili do¶ć zróżnicowane społeczeństwo, zarówno pod względem religijnym, jak i politycznym. Miało to swój wydĽwięk podczas wyborów do Zarz±du Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w 1936 roku. W walce rozgorzałej o opanowanie samorz±dów gminnych, pojawiały się liczne nieporozumienia między kandydatami reprezentuj±cymi różne nurty polityczne, co w rezultacie doprowadziło do ostrych podziałów.

Warto wiedzieć, że w 1917 roku, dzięki wysiłkom żydowskich kupców, w Nieszawie uruchomiono elektrownię, a Solo Toruński - wywodz±cy się z Nieszawy amerykański przedsiębiorca - przekazywał miastu znaczne sumy, przeznaczane na wyposażenie i rozbudowę szkoły powszechnej, straży pożarnej czy wyprawki dla uczniów.

Synagoga w Nieszawie
Płon±ca synagoga w Nieszawie. Zdjęcie wykonane we wrze¶niu 1939 r.
Fotografia ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie.

W 1939 roku w Nieszawie mieszkało 35 żydowskich rodzin. Po wybuchu drugiej wojny ¶wiatowej czę¶ć Żydów w poszukiwaniu schronienia zbiegła na tereny wschodniej Polski. Wojska niemieckie zajęły miasto w dniu 8 wrze¶nia 1939 roku. W dniu 14 wrze¶nia - w żydowski Nowy Rok, popularnie zwany ¦więtem Tr±bek - hitlerowcy podpalili synagogę. Aresztowano kilkudziesięciu Żydów i zgromadzono ich na Rynku, gdzie publicznie wykonano karę chłosty. Wkrótce potem Niemcy przyst±pili do pl±drowania żydowskich domów. W paĽdzierniku 1939 roku niewielka społeczno¶ć nieszawskich Żydów została deportowana do Kutna. Tak zakończyła się historia tego sztetl.

Cmentarz żydowski w Nieszawie powstał w pocz±tkach XIX wieku. Nekropolia położona jest w dolinie Wisły, na południe od miejscowo¶ci, przy obecnej ul. Narutowicza, na działce geodezyjnej o numerze 634. Jej lokalizację zaznaczono na przedwojennej mapie okolic Nieszawy. Miejsce to wzmiankowane jest przez Komisję Województwa Mazowieckiego, której urzędnicy w 1820 roku zanotowali: "Plac za miastem (....) jest wydzierżawiony na cmentarz żydowski na czas od 1 stycznia 1819 do ostatniego grudnia 1849 za roczn± opłat± złp. 30". Powierzchnia cmentarza w 1925 roku została powiększona o "15 prętów". Z zachowanych zdjęć wiemy, że w latach trzydziestych XX wieku cmentarz był ogrodzony ceglano-kamiennym murem. Od strony Wisły stały dwa budynki, pełni±ce zapewne funkcję domu dozorcy lub też domu przedpogrzebowego. Pomniki nagrobne były ustawione rzędowo, zwrócone licem w kierunku wschodnim. Dominowały tradycyjne macewy o zwieńczeniach prostych, półokr±głych i trójk±tnych; czę¶ć nagrobków wzniesiono w formie kolumn i obelisków.

Nieszawa - cmentarz żydowski
Archiwalne zdjęcie z lat trzydziestych XX wieku. W tle widoczny cmentarz.
Fotografia ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie.
Podczas drugiej wojny ¶wiatowej na rozkaz władz niemieckich cmentarz został zdewastowany. W archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego zachował się wysłany w 1993 roku list, w którym jeden z mieszkańców Nieszawy opisał wojenne losy miejscowej synagogi oraz cmentarza. W czę¶ci po¶więconej nekropolii czytamy: "Cmentarz okupant zrównał z ziemi±, wszystkie marmurowe nagrobki zabrał. Ogrodzenie oraz domek grabarza rozebrano". Te tragiczne chwile dokumentuje zdjęcie, przechowywane w Muzeum im. St. Noakowskiego w Nieszawie.
Prace rozbiórkowe na cmentarzu w 1940 roku.
Prace rozbiórkowe na cmentarzu
Fotografia ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie.

Zbigniew Sołtysiński, współpracuj±cy z naszym portalem badacz judaików ziemi kujawskiej, tak charakteryzuje obecny stan cmentarza: "Teren kirkutu to nieużytek poro¶nięty chwastami. Gdzieniegdzie walaj± się pozostało¶ci cegieł, betonu, masy murarskiej, ale trudno zauważyć szcz±tki macew. Znaleziony swego czasu fragment nagrobka z napisami w języku hebrajskim znajduje się w tutejszym muzeum. Udało mi się odnaleĽć kilka płyt z piaskowca, które wzmacniaj± brzegi kanału. Trudno powiedzieć z cał± pewno¶ci±, że s± to fragmenty macew, jednak zastanawia, dlaczego w kanale znalazł się piaskowiec, powszechnie stosowany do wykonywania nagrobków. Na cmentarzu widać ¶lady struktury budowlanej, która przypuszczalnie stanowi podstawę grobowca. Kilka lat temu grupa lokalnych zapaleńców próbowała wznie¶ć lapidarium upamiętniaj±ce cmentarz, jednak sprzeciw żydowskiej gminy wyznaniowej unicestwił ten zamysł".

Teren cmentarza żydowskiego w Nieszawie Nieszawa - kirkut Nieszawa - zniszczony grobowiec
Teren cmentarza żydowskiego w Nieszawie. Zdjęcia: Zbigniew Sołtysiński
Cze¶ć cmentarza porastaj± krzewy i drzewa li¶ciaste. Od strony wysokiej skarpy widoczne jest głębokie, o znacznej powierzchni wyrobisko żwirowe, zawieraj±ce ¶lady po wysypisku ¶mieci. Według niepotwierdzonych informacji, w okresie powojennym w tym miejscu wydobywano żwir, doszczętnie niszcz±c groby.
Grzebień nieszawskiego bractwa Chewra Kadisza
Grzebień nieszawskiego bractwa Chewra Kadisza (zdjęcie ze zbiorów ŻIH)

Warto wiedzieć, że w Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie znajduj± się eksponaty, zwi±zane z cmentarzem żydowskim w Nieszawie. S± to: puszka kwestarska nieszawskiego bractwa pogrzebowego Chewra Kadisza oraz pochodz±cy zapewne z przełomu XIX i XX w. grzebień, używany podczas rytualnych ablucji zmarłych. Na jego awersie wyryto hebrajski napis o tre¶ci: "¦więte Stowarzyszenie ze ¶więtej gminy w Nieszawie", a na rewersie przymocowano przybory higieniczne w formie haczyka i łyżeczki.

tekst: Maria Polaszek, Krzysztof Bielawski
wspólpraca: Zbigniew Sołtysiński
Polecamy też lekturę opracowania Joanny Maksim
"Ludno¶ć żydowska w Nieszawie w XIX wieku" (plik PDF, 224 kb)

Bibliografia:
T. Kawski "Gminy żydowskie pogranicza Wielkopolski, Mazowsza i Pomorza
w latach 1918-1942"
A. Mietz, J. Pakulski "¦wiadectwa przeszło¶ci Nieszawy"
"The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust"
Materiały zebrane przez p. Zbigniewa Sołtysińskiego
Materiały z Działu Dokumentacji Zabytków Żydowskiego Instytutu Historycznego

Dział o cmentarzu żydowskim w Nieszawie powstał dzięki pomocy p. Ryszarda Lewandowskiego - kierownika Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, p. Marii Polaszek - kustosza Izby Historycznej w Aleksandrowie Kujawskim oraz p. Zbigniewa Sołtysińskiego.
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Nieszawy i ich nekropolii. Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas