Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MOGIELNICA  
Dział po¶więcony Mogielnicy
powstał dzięki wsparciu
udzielonemu przez Hermana Storicka z USA

Pocz±tki osadnictwa żydowskiego w Mogielnicy przypadaj± na koniec osiemnastego wieku, kiedy to miasto przeszło z r±k zakonu cystersów we władanie wojewody rawskiego Bazylego Wielickiego. Nowy wła¶ciciel - maj±c na celu ożywienie gospodarcze miasta - zezwolił na osiedlanie się w nim ludno¶ci żydowskiej i utworzenie kahału. Wiadomo, że już w 1808 roku w Mogielnicy żyło 208 wyznawców judaizmu, co stanowiło 33,4% całej populacji. W drugiej połowie XIX wieku liczebno¶ć miejscowej społeczno¶ci żydowskiej przekroczyła liczbę rdzennych mieszkańców. Autorzy wydanego pod koniec dziewiętnastego wieku "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" opisuj±c Mogielnicę, wzmiankowali: "3100 mieszkańców, w tej liczbie 1212 katolików (572 mężczyzn i 640 kobiet), 1887 Żydów (902 mężczyzn, 985 kobiet)", zauważaj±c jednocze¶nie, że miasto po okresie upadku i ubóstwa "zaczęło wzrastać szczególnie przez osiedlanie się żydów, którym dawniej mieszkanie tu było wzbronione", a "Żydzi, jak zwykle, zajmuj± się handlem i kramarstwem przeważnie".

Mogielnica była jednym ze znanych o¶rodków chasydzkich. W 1828 roku w miasteczku osiadł cadyk Chaim Meir Jechiel Szapira, wnuk słynnego Magida z Kozienic, uczeń Abrahama Jehoszuy Herszela z Opatowa i Widz±cego z Lublina , ożeniony z wnuczk± Elimelecha z Leżajska. Do jego dworu wkrótce zaczęli przybywać liczni chasydzi. Martin Buber w swej ksi±żce zatytułowanej "Opowie¶ci chasydów" tak charakteryzuje postać cadyka z Mogielnicy: "Zewsz±d czerpał nauki, ale nie stał się eklektykiem, bo choć nie był w my¶leniu samodzielny, miał w sobie moc duchow±, która sprawiała, że wszystko co dostało mu się od innych, przyswajał sobie my¶l± i sercem jako jednolit± cało¶ć". Z inicjatywy Chaima Meira Jechiela Szapiry w mie¶cie powstała jesziwa, czyli wyższa uczelnia religijna. Potomkowie mogielnickiego "rebe" kontynuowali dynastię, działaj±c między innymi w Błędowie, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim, a w¶ród najwybitniejszych jego uczniów należy wymienić cadyka Isachara Dow Bera z Wolborza. Chaim Meir Jechiel Szapira zmarł w dniu 5 ijar 5609 roku (27 IV 1849), a jego grób stał się celem pielgrzymek.

Archiwalne zdjęcie wykonane na cmentarzu w Mogielnicy Synagoga w Mogielnicy Archiwalne zdjęcie wykonane na cmentarzu w Mogielnicy Synagoga w Mogielnicy
Plan miasta
z synagog± i mykw±
Synagoga
w Mogielnicy
Zdjęcie wykonane
na cmentarzu żydowskim
Cmentarz żydowski
w Mogielnicy

W połowie XIX wieku gmina żydowska w Mogielnicy wzniosła synagogę. Bóżnica znajdowała się przy pl. Dół. Był to obiekt drewniany, z kwadratow± sal± główn± i dwoma babińcami. Jej wnętrze zdobiły polichromie. Przytoczmy tu fragment opisu wystroju synagogi zaczerpnięty z albumu zatytułowanego "Bramy Nieba. Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej", autorstwa Marii i Kazimierza Piechotków: "Na ¶cianie wej¶ciowej, po prawej stronie, nad drzwiami, Brama Nieba - namalowany portal ujęty w zbarbaryzowane kolumny, o trzonach oplecionych winoro¶l±, nios±ce wazy z kwiatami, zwieńczony koron±, z boków antytetyczne lwy. Po lewej stronie wielki byk Szor ha-Bor. Pod stropem, nad oknami, prawdopodobnie obiegaj±cy cał± salę fryz przedstawiaj±cy krajobraz z drzewami, zwierzętami i architektur±. Na ¶cianie z aron ha-kodeszem między oknem i narożnikiem - instrumenty muzyczne. Półkolumny lisic i słupy bimy oplecione winoro¶l±".

W 1921 roku w Mogielnicy mieszkało 2.722 osób pochodzenia żydowskiego. Trudne warunki gospodarcze okresu międzywojennego, w poł±czeniu ze wzrostem nastrojów antysemickich, w znacz±cym stopniu dotknęły miejscow± ludno¶ć żydowsk±. W Mogielnicy funkcjonowały komórki większo¶ci żydowskich partii i organizacji, między innymi Bund czy partia ortodoksów Agudat Israel.

Mogielnica - ¶lad po mezuzie
Mogielnica - ¶lad po mezuzie

Wojska hitlerowskie zajęły miasto w pierwszych dniach wrze¶nia 1939 roku. Niemcy spalili synagogę, rozpoczęły się represje ludno¶ci żydowskiej. Z rozkazu okupanta powołano do życia Radę Żydowsk± - tzw. Judenrat - której jednym z zadań było zapewnienie robotników do prac przymusowych, a na terenie miasta utworzono getto, w którym stłoczono także około półtora tysi±ca przesiedleńców z innych miejscowo¶ci. Likwidacja getta nast±piła w dniach 27-28 lutego 1942 roku. Większo¶ć jego mieszkańców trafiła do komór gazowych obozu w Treblince.

Cmentarz żydowski w Mogielnicy zlokalizowany jest około kilometra od Rynku, na szczycie niewielkiego wzniesienia w lesie po lewej stronie ul. Grójeckiej. Na jego teren najłatwiej doj¶ć od strony ul. Armii Krajowej - na wysoko¶ci przydrożnego krzyża należy odszukać le¶n± drogę, rozpoczynaj±c± się pomiędzy dwoma słupami elektrycznymi i prowadz±c± wprost na wzgórze cmentarne. Na końcu duktu widoczne będ± dwie ¶cieżki - należy wybrać dróżkę odbiegaj±c± po łuku w prawo.

Nekropolia powstała pod koniec XVIII wieku. Wiadomo, że w 1848 roku wzniesiono ogrodzenie, a dwana¶cie lat póĽniej powierzchnia cmentarza została niemal dwukrotnie powiększona. Jest to miejsce spoczynku miejscowych cadyków i rabinów, jak również setek Żydów, mieszkaj±cych w Mogielnicy i pobliskich miejscowo¶ciach.

Podczas drugiej wojny ¶wiatowej cmentarz został zniszczony przez Niemców. Z rozkazu okupanta wiele pomników nagrobnych wyrwano i wykorzystano do prac budowlanych. Z pewno¶ci± jeszcze dzi¶ w mie¶cie można odnaleĽć dziesi±tki macew. Do niedawna kilkadziesi±t piaskowcowych płyt nagrobnych tworzyło chodnik przy jednym z budynków przy ul. Dziarnowskiej, zajętym podczas drugiej wojny ¶wiatowej przez żandarmerię niemieck±.

Mogielnica - chodnik z macew Mogielnica - chodnik z macew Mogielnica - chodnik z macew Mogielnica - chodnik z macew
Chodnik z macew przy budynku zajętym podczas wojny przez żandarmerię. Zdjęcia wykonane w 2009 r.

Dzieła dewastacji cmentarza dokończono już po wyzwoleniu. W 1980 r. Adam Penkalla - nieżyj±cy już badacz judaików ziemi radomskiej i kieleckiej - w artykule "Cmentarz żydowski w Mogielnicy" ("Folks Sztyme", numer 49/80) pisał o kilkudziesięciu ¶ciętych tuż przy ziemi macewach. Wtedy "¶rednie pokolenie mieszkańców Mogielnicy" miało jeszcze pamiętać "z okresu swej młodo¶ci las macew, które sw± form± i barw± stanowiły charakterystyczny element krajobrazu". Pragn±cy zachować anonimowo¶ć mieszkaniec Mogielnicy w li¶cie przysłanym do naszego portalu tak opisuje stan cmentarza w drugiej połowie lat osiemdziesi±tych: "Jako przedszkolak bywałem w tym miejscu - o zgrozo - na spacerach. Bawili¶my się wtedy tr±c z nudów odłamki płyt piaskowca. Pamiętam, że nawet wtedy kto¶ kopał na tym cmentarzu. Widoczne były ¶wieże wykopy, w których leżały czasami ludzkie szcz±tki. W latach siedemdziesi±tych kirkut był piękn± polan±, położon± na górce w lesie, otoczon± 20-30 letnim lasem sosnowym. Większo¶ć okruchów płyt rozrzucona była w granicach tego wzniesienia. Od strony zachodniej widać było tam długie płaskie zagłębienie - rów czy wykop, przypominaj±ce współczesne rowy melioracyjne, ale trochę szersze. Poza tym rowem nigdy nie spotkałem odłamków macew, czy ko¶ci. Główna polana kirkutu podzielona była gęstymi, kolczastymi krzakami na dwie czę¶ci - większ± i mniejsz±. Przez nie wiodła w±ska ¶cieżka. Na wysuniętej na północ mniejszej polanie nie było zbyt wiele pozostało¶ci macew, jedynie zachowana murowana piwnica, do¶ć duża - o wymiarach trzy-cztery metry na dwa metry. Jej pochodzenie nie było mi nigdy znane. Pod koniec lat osiemdziesi±tych na zarastaj±cej z wolna polanie - od strony ¶cieżki naprzeciwko krzyża - pojawiła się podmurówka i oporz±dzenie do zainstalowania furtki. Prace te nigdy dalej nie posunęły się. Jedynie znacznie póĽniej pojawiły się ohele".

Podczas wizyty w tym miejscu w kwietniu 2009 r. autorowi niniejszego opracowania udało się znaleĽć już tylko kilkana¶cie wyłamanych u nasady macew. Widoczne były też nieliczne ułomki piaskowca bez inskrypcji, cegły sklejone zapraw± cementow± oraz pojedyncze zagłębienia po zniszczonych grobach.

W ostatnich latach w domniemanych miejscach spoczynku miejscowych cadyków wzniesiono dwa ohele. W większym ohelu spoczywaj±:
- cadyk Zelig Szapiro wraz z żon± Perl± córk± Magida z Kozienic,
- cadyk Chaim Meir Jechiel syn Awi Ezry Zeliga z Mogielnicy wraz z żon± Gitel córka Eliezera z Leżajska.
Mniejszy ohel to miejsce pochówku cadyka Jakuba z Mogielnicy, syna Elimelecha w Leżajska.

Przez lata oba budynki były dewastowane przez amatorów alkoholu i narkotyków. W 2009 r. wewnętrzne ¶ciany pokrywały wulgarne, prymitywne malunki i napisy. W większym z oheli widać było ¶lady ognisk, mniejsza kaplica grobowa zanieczyszczona była uryn± i kałem. Wiosn± 2010 r. ohele zostały uporz±dkowane i otynkowane.

Mogielnica - ohel cadyka\ Mogielnica - ohel na cmentarzu żydowskim Mogielnica - fragment macewy Mogielnica - macewa
Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - kirkut Mogielnica - ko¶ć na cmentarzu żydowskim
Cmentarz w Mogielnicy w 2009 r.

W maju 2012 r. przedstawiciele organizacji The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cemeteries dokonali odkrycia wła¶ciwego miejsca pochówku cadyka Chaima Meira Jechiela oraz jego matki Lei Perli córki Magida z Kozienic. Natrafiono także na fundamenty ohelu. Udało się również ustalić granice cmentarza. Więcej informacji na ten temat można znaleĽć w biuletynie HFFPOJC.

Podczas prac odkopano dwa nagrobki o znakomicie zachowanych polichromiach: macewy Jehoszuy Josefa syna Tuwie, zmarłego w dn. 11 Tamuz 5697 r. (20 stycznia 1937 r.) oraz Diny córki Awrahama, zmarłej w dn. 22 Adar II 5698 r. (25 marca 1938 r.). Przed wojn± większo¶ć macew była zdobiona polichromiami. Do dekorowania macew używano kontrastowe barwy, zestawiaj±c czerń z czerwieni±, żółci±, zieleni± i błękitem. Po wojnie brak bież±cej konserwacji i oddziaływanie czynników atmosferycznych spowodowały niemal całkowite zniszczenie oryginalnej malatury. Sporadycznie w zagłębieniach inskrypcji można odnaleĽć ¶lady starej farby. Polichromie zachowuj± się czasem także w przypadkach macew, które były wykorzystane jako płyty chodnikowe i zostały ułożone epitafiami do ziemi. W ostatnich latach nagrobki z polichromiami odnaleziono m. in. w Łosicach i Sobieniach-Jeziorach. Rzadko jednak stan polichromii jest tak doskonały, jak na macewach z Mogielnicy.

Obecnie w ohelu zmagazynowanych jest kilkadziesi±t nagrobków, odzyskanych na terenie miasta.

W drugiej połowie 2012 r. cmentarz otoczono ogrodzeniem z betonowych elementów prefabrykowanych. Prace zostały wykonane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiegooraz The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cemeteries Avoyseinu.

Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - cmentarz żydowski
Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - cmentarz żydowski Mogielnica - cmentarz żydowski

Warto wiedzieć, że na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej znajduje się ohel zmarłego w dniu 11 czerwca 1882 r. Jakuba Izaaka z Mogielnicy, syna Chaima Meira Jechiela Szapiro, cadyka w Błędowie, autora księgi "Prawda Jakuba". Tabliczka umieszczona nad wej¶ciem do jego ohelu głosi: "Znak. Nasz pan, nasz nauczyciel i nasz mistrz Jakow Icchak. Niech pamięć sprawiedliwego będzie błogosławiona! Z Mogielnicy. Wzniósł się do nieba 24 siwan 642 roku według małej rachuby". Po znajduj±cej się niegdy¶ w wewnętrznej ¶cianie budynku drugiej tablicy epitafijnej pozostała tylko pusta nisza.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia współczesne: K. Bielawski
zdjęcia archiwalne: "Księga Pamięci Mogielnicy i Błędowa" & Sz. Zajczyk

Bibliografia:

A. Penkalla "Żydowskie ¶lady w województwie kieleckim i radomskim"
"The Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust"
"Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich"
M. Buber "Opowie¶ci chasydów"
M. i K. Piechotkowie: "Bramy Nieba. Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej"
M. Wodziński "Groby cadyków w Polsce"
"Księga Pamięci Mogielnicy i Błędowa"
Polecamy odwiedzenie portalu "Wirtualny Sztetl"

Ohel cadyka Jakuba Izaaka z Mogielnicy na cmentarzu w Warszawie
Ohel cadyka z Mogielnicy i Błędowa Ohel cadyka z Mogielnicy i Błędowa Ohel cadyka z Mogielnicy i Błędowa Ohel cadyka z Mogielnicy i Błędowa
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Mogielnicy i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas