Cmentarz żydowski w Mieroszowie został założony w 1900 roku, na zboczu wzniesienia w rejonie dzisiejszej ul. Ko¶cielnej. W latach swej ¶wietno¶ci jego powierzchnia wynosiła 0,18 hektara . Niestety, do dnia dzisiejszego nekropolia przetrwała w tragicznym stanie - jest niemal zupełnie zdewastowana, a lata zaniedbań sprawiły, że cały jej obszar porasta g±szcz drzew i krzewów. Wci±ż wyraĽny jest rzędowy układ nagrobków. Czę¶ć z nich ma formę zbliżon± do współczesnych grobów katolickich. Dominuj± tradycyjne macewy, a raczej pozostałe po nich postumenty. Brak jest na nich symboliki. Zachowane nagrobki i ich fragmenty pozwalaj± s±dzić, że w okresie funkcjonowania cmentarza dokonano tu kilkudziesięciu pochówków.
Tylko trzy płyty nagrobne ocalały wraz z inskrypcjami. Znajduj± się one w dolnej czę¶ci cmentarza. S± to nagrobki poniższych osób:
- Chaji Sury Szejnker córki Lejba, zmarłej w dniu 1 paĽdziernika 1946 roku (inskrypcja hebrajska i polska),
- dr Jakoba Krongolda, urodzonego w 1901 roku w Warszawie, zmarłego w dniu 22 marca 1948 roku (jak wyżej - tekst dwujęzyczny),
- Zeeva Zilberinga, zmarłego w dniu 6 sierpnia 1947 roku w wieku 41 lat (inskrypcja hebrajska).
Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, póki jeszcze ono istnieje. Będ±c tam ma się wrażenie, że dotarło się na kraniec ¶wiata. Ustronno¶ć mieroszowskiej nekropolii żydowskiej sprawia, iż zwiedza j± niewiele osób - jest to najprostsza droga do zapomnienia o niej i jej całkowitego zniknięcia. A jest o co walczyć - jest to bowiem otoczony górami kirkut, na którym miejsce ostatniego spoczynku znaleĽli między innymi Żydzi, którym udało się przetrwać drug± wojnę ¶wiatow±. W okolicach Wałbrzycha zatrzymywali się przed dalsz± emigracj±, a oznacza to najczę¶ciej, że nie pozostawili na tych ziemiach krewnych, którzy mog± dbać o ich mogiły.
Żeby dotrzeć na kirkut należy min±ć cmentarz katolicki z lewej jego strony, doj¶ć aż do tylnego płotu i skręcić w prawo. Id±c wzdłuż tylnego ogrodzenia trzeba przej¶ć około 150 metrów - wówczas można wej¶ć w g±szcz i posuwaj±c się ku górze wzniesienia szukać pozostało¶ci po nekropolii.
tekst & zdjęcia: Małgorzata Fr±ckowiak
Serdeczne podziękowania dla Zeeva Raphaela
za pomoc przy tłumaczeniu hebrajskich inskrypcji.
Kliknij tu by obejrzeć film video nagrany na tym cmentarzu