Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MIEROSZÓW
     

Cmentarz żydowski w Mieroszowie został założony w 1900 roku, na zboczu wzniesienia w rejonie dzisiejszej ul. Kościelnej. W latach swej świetności jego powierzchnia wynosiła 0,18 hektara . Niestety, do dnia dzisiejszego nekropolia przetrwała w tragicznym stanie - jest niemal zupełnie zdewastowana, a lata zaniedbań sprawiły, że cały jej obszar porasta gąszcz drzew i krzewów. Wciąż wyraźny jest rzędowy układ nagrobków. Część z nich ma formę zbliżoną do współczesnych grobów katolickich. Dominują tradycyjne macewy, a raczej pozostałe po nich postumenty. Brak jest na nich symboliki. Zachowane nagrobki i ich fragmenty pozwalają sądzić, że w okresie funkcjonowania cmentarza dokonano tu kilkudziesięciu pochówków.

Tylko trzy płyty nagrobne ocalały wraz z inskrypcjami. Znajdują się one w dolnej części cmentarza. Są to nagrobki poniższych osób:
- Chaji Sury Szejnker córki Lejba, zmarłej w dniu 1 października 1946 roku (inskrypcja hebrajska i polska),
- dr Jakoba Krongolda, urodzonego w 1901 roku w Warszawie, zmarłego w dniu 22 marca 1948 roku (jak wyżej - tekst dwujęzyczny),
- Zeeva Zilberinga, zmarłego w dniu 6 sierpnia 1947 roku w wieku 41 lat (inskrypcja hebrajska).

Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, póki jeszcze ono istnieje. Będąc tam ma się wrażenie, że dotarło się na kraniec świata. Ustronność mieroszowskiej nekropolii żydowskiej sprawia, iż zwiedza ją niewiele osób - jest to najprostsza droga do zapomnienia o niej i jej całkowitego zniknięcia. A jest o co walczyć - jest to bowiem otoczony górami kirkut, na którym miejsce ostatniego spoczynku znaleźli między innymi Żydzi, którym udało się przetrwać drugą wojnę światową. W okolicach Wałbrzycha zatrzymywali się przed dalszą emigracją, a oznacza to najczęściej, że nie pozostawili na tych ziemiach krewnych, którzy mogą dbać o ich mogiły.

Żeby dotrzeć na kirkut należy minąć cmentarz katolicki z lewej jego strony, dojść aż do tylnego płotu i skręcić w prawo. Idąc wzdłuż tylnego ogrodzenia trzeba przejść około 150 metrów - wówczas można wejść w gąszcz i posuwając się ku górze wzniesienia szukać pozostałości po nekropolii.

tekst & zdjęcia: Małgorzata Frąckowiak
Serdeczne podziękowania dla Zeeva Raphaela
za pomoc przy tłumaczeniu hebrajskich inskrypcji.

Kliknij tu by obejrzeć film video nagrany na tym cmentarzu

nagrobek na cmentarzu w Mieroszowie Mieroszów - cmentarz żydowski macewa z Mieroszowa kirkut w Mieroszowie
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Mieroszowa i i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas