W Markuszowie funkcjonowały dwa cmentarze żydowskie. Najstarszy z nich powstał prawdopodobnie w XVII w. w pobliżu placu targowego, przy obecnej ul. Strażackiej. Cmentarz został zdewastowana podczas drugiej wojny światowej, a w latach PRL na jego terenie wzniesiono zabudowania Straży Pożarnej i Urzędu Gminy.
W połowie XIX w. dozór bóżniczy w Markuszowie założył drugi cmentarz, położony przy dzisiejszej ul. Łachy. Wiadomo, że przed 1939 r. na cmentarzu znajdowało się około 2500 nagrobków, teren był ogrodzony, przy wejściu stał budynek służący jako dom przedpogrzebowy lub stróżówka. Również ten cmentarz uległ znacznemu zniszczeniu. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt macew oraz fragmenty muru.
W 2016 r. z inicjatywy Dana Orena ze Stanów Zjednoczonych, dzięki pomocy Stowarzyszenia Studnia Pamięci z Lublina, The Matzeva Foundation oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, cmentarz został uporządkowany. Na jego terenie odsłonięto pomnik z gwiazdą Dawida i napisem: "Cmentarz żydowski w Markuszowie. Pamięci Żydów tu spoczywających. Niech dusze ich będą związane w wieniec życia wiecznego. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. 2016".
Częściowy spis zachowanych macew jest dostępny na stronie http://cemetery.jewish.org.pl/list/c_47. tekst: K. Bielawski
|