Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MAGNUSZEW  

Rozwój osadnictwa żydowskiego w Magnuszewie (w języku jidysz: Magnaszew) datuje się na okres po trzecim rozbiorze Polski. W 1827 roku żyło tu 330 osób wyznania mojżeszowego, co stanowiło 33% mieszkańców. Niemal sto lat później, spis powszechny z 1921 roku odnotował 731 Żydów (46,6% ludności miasta). Według zapisków lokalnego kronikarza p. Gutkowskiego, w 1913 roku w Magnuszewie mieszkało 3.206 osób, w tym aż 1.702 pochodzenia żydowskiego. Wśród Żydów Magnuszewa wielu było zwolennikami idei chasydyzmu.

Żydowska gmina wyznaniowa istniała w latach czterdziestych XIX wieku i posiadała drewnianą bóżnicę, cheder, mykwę oraz cmentarz. W 1892 roku rozpoczęto budowę kolejnej synagogi, a w 1896 roku - murowanej mykwy.

Przed wybuchem II wojny światowej w mieście mieszkało około siedmiuset Żydów. Wraz z ludnością żydowską z pobliskich miejscowości stłoczono ich w getcie utworzonym w dzielnicy Paciejów. We wrześniu 1942 roku magnuszewscy Żydzi zostali deportowani do getta w Kozienicach, skąd później trafili do obozu zagłady w Treblince.

Cmentarz żydowski w Magnuszewie został założony w XIX w. i znajduje się kilkaset metrów za cmentarzem katolickim i zniszczonym cmentarzem ewangelickim. Można dojść do niego skręcając w polną drogę za stacją paliw przy ul. Warszawskiej 4. Po dojściu do lasu należy odszukać ścieżkę wiodącą w prawą stronę. Cmentarz żydowski znajduje się na skraju lasu. W wyniku dewastacji w latach drugiej wojny światowej oraz w okresie po wyzwoleniu, na cmentarzu nie zachowały się żadne nagrobki. Jak twierdzą mieszkańcy Magnuszewa, część macew wrzucono do sadzawki, znajdującej się pomiędzy cmentarzem żydowskim i ewangelickim. Wiadomo też, że pobliska spółdzielnia próbowała zaanektować plac cmentarny - w wyniku przeprowadzonych prac niwelacyjnych widoczne są ludzkie kości, wydobyte z rozkopanych grobów. Granice nekropolii są nieczytelne. Teren cmentarza porastają trawa i krzaki.

Kilka lat temu Marek Drapała, prezes Klubu Miłośników Ziemi Magnuszewskiej odnalazł kilka macew, które służyły jako utwardzenie podjazdu do młyna przy ul. Warszawskiej. Kilka innych nagrobków zabezpieczono w magazynie należącym do Urzędu Gminy w Magnuszewie.

tekst: K. Bielawski
Bibliografia: Adam Penkalla, "Żydowskie ślady w województwie kieleckim i radomskim"
Kliknij tu, by obejrzeć film video, nakręcony w 2003 r. na cmentarzu żydowskim w Magnuszewie
Dział o cmentarzu w Magnuszewie przygotowano
przy wsparciu ze strony San Francisco Bay Area Jewish Genealogical Society

Cmentarz żydowski w Magnuszewie Cmentarz żydowski w Magnuszewie Cmentarz żydowski w Magnuszewie Cmentarz żydowski w Magnuszewie
foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski foto: K. Bielawski
Magnuszew - cmentarz żydowski Magnuszew - cmentarz żydowski Magnuszew - cmentarz żydowski Magnuszew - cmentarz żydowski
foto: Łukasz Baksik foto: Łukasz Baksik foto: Łukasz Baksik foto: Łukasz Baksik
Magnuszew - cmentarz żydowski Magnuszew - cmentarz żydowski Magnuszew - cmentarz żydowski Magnuszew - cmentarz żydowski
foto: Łukasz Baksik foto: Łukasz Baksik foto: Łukasz Baksik
foto: Łukasz Baksik
Macewy odnalezione na terenie Magnuszewa
macewa w Magnuszewie Magnuszew - macewa Magnuszew - macewa Magnuszew - macewa

foto: Marek Drapała

foto: Marek Drapała
foto: Marek Drapała
foto: Marek Drapała
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Magnuszewa i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas