Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LUBLIN - cmentarz żydowski w Głusku

Żydzi w Głusku mieszkali na pewno już w XVII wieku. W 1689 roku miejscowa społeczność żydowska otrzymała przywilej, zezwalający na utworzenie własnej gminy wyznaniowej. W 1787 roku w Głusku żyło 118 Żydów, co stanowiło ok. 29% wszystkich mieszkańców. Liczebność ludności wyznania mojżeszowego wzrastała wraz z rozwojem miasta - do 394 (56,3%) w 1857 roku. Spis powszechny z 1921 roku odnotował 390 osób pochodzenia żydowskiego. Większość głuskich Żydów zginęła w czasach Shoah. Od 1988 roku Głusk znajduje się w granicach administracyjnych Lublina.

Cmentarz żydowski w Głusku położony jest przy ul. Zdrowej. Data założenia nekropolii nie jest znana, prawdopodobnie cmentarz powstał wraz z ukonstytuowaniem się głuskiego kahału. Na przestrzeni dziejów teren cmentarny był sukcesywnie powiększany. Podczas II wojny światowej naziści zdewastowali cmentarz, a macewy wykorzystano do prac drogowych.

Głuski beit-kwarot był miejscem wielu egzekucji Żydów. W jednej z nich zginął Abram Zajfsztajn wraz z rodziną. Mieszkający w pobliżu cmentarza Leon Pomorski w wypowiedzi udzielonej dziennikarzowi "Kuriera Lubelskiego" tak wspominał tą egzekucję: "Niemcy kazali się wszystkim rozebrać. Nagich rozstrzeliwali po kolei. Razem padło dwadzieścia osiem ciał, w tym trzy drobiny w becikach. Żydzi głuseccy mieli przykazane posprzątać po egzekucji. Wykopali dół - grób."

Głusk - pomnik na cmentarzu żydowskim

Ponad czterdzieści lat później, w 1995 roku dzięki staraniom ocalałej córki Abrama Zajfsztajna, Doby Nechy Zajfsztajn-Cukierman, na zniszczonym cmentarzu żydowskim w Głusku wzniesiono zaprojektowany przez Stanisława Machnika pomnik poświęcony jej rodzinie oraz innym ofiarom Holocaustu.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Piotr Moniakowski

Więcej informacji o Głusku znajdziesz na stronie www.jews-lublin.net
Warto odwiedzić też witrynę "Szukamy Polski",
na której prezentowane są archiwalne zdjęcia Głuska
Polecamy też lekturę artykułu Ewy Czerwińskiej "Kołysanka dla Cyrli"
oraz audycję "Głusk, którego nie ma"

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Głuska i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas