Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LUBAWA    

W czasach rz±dów biskupów chełmińskich osadnictwo żydowskie w Lubawie było zabronione. W połowie XVIII wieku po¶wiadczona jest obecno¶ć zaledwie jednej rodziny żydowskiej, która otrzymała pozwolenie na handel. Sytuacja zmieniła się po pierwszym i drugim zaborze. Ziemia lubawska została przył±czona do Prus, co ułatwiło Żydom zdobycie zezwolenia na osiedlenie. Według dokumentów zachowanych w Archiwum Państwowym w Gdańsku, w 1788 r. w pobliskiej wsi Fijewo mieszkał Żyd, który posiadał aptekę. Według danych miejskich w roku 1792 zamieszkiwało w Lubawie 116 "dusz wyznania mojżeszowego". Synagoga została oddana do użytku w 1847 roku. Wcze¶niej znajdował się tu dom modlitwy oraz prywatna szkoła, założona w 1833 r.. W 1867 r. mieszkało w Lubawie 532 Żydów, za¶ w 1910 r. na ogóln± liczbę 4451 mieszkańców dwustu jedenastu było wyznania mojżeszowego.

W Lubawie istniały dwa cmentarze żydowskie. Starszy założono być może już w końcu XVIII wieku na Fijewskiej Górce, wzniesieniu znajduj±cym się pomiędzy Lubaw± a Fijewem, przy obecnej ul. Polnej. Cmentarz otoczony był murem, prowadziła do niego żelazna brama. W 1892 r. znajdowało się na nim około pięćdziesięciu grobów z macewami, a także trzy mogiły otoczone żelaznym ogrodzeniem. Obecnie cmentarz jest trudny do zlokalizowania.

Lubawa - macewa na cmentarzu żydowskim Lubawa - cmentarz żydowski nagrobek na cmentarzu żydowskim w Lubawie Lubawa - żydowski nagrobek
Podczas rozpoznania prowadzonego w dniach 24 i 27 kwietnia 2007 r., udało się odnaleĽć siedem grobów, w tym pięć z granitowymi macewami. Niestety tylko trzy spo¶ród nich nadal stoj± na swoim miejscu: jedna z nich jest rozbita, dwie za¶ s± przewrócone - w tym jedna inskrypcj± do ziemi. Zachowane macewy s± bardzo proste w swojej formie, znajduj± się na nich wył±cznie hebrajskie inskrypcje i nie posiadaj± żadnych zdobień. Na cmentarzu widoczne s± ¶lady zniszczeń, których dokonano już we wrze¶niu 1939 r. po wkroczeniu do Lubawy oddziałów niemieckich. W latach następnych postępowała dewastacja, rozebrano okalaj±cy cmentarz mur. Obecnie obszar dawnego cmentarza wynosi ok. 0,2 ha.

Drugi cmentarz żydowski w Lubawie oddano do użytku 27 kwietnia 1860 roku. Zajmował on pocz±tkowo obszar 0.15 ha, ziemię zakupiono za ł±czn± sumę 300 marek. W 1869 r. jego obszar został poszerzony. Nekropolię założono przy drodze na D±brówko, przy obecnej ul. Kupnera (kliknij tu, by zobaczyć plan sytuacyjny). Znajdowały się na niej nagrobki z pięknymi macewami z hebrajskimi i niemieckimi inskrypcjami. Obecnie cmentarz jest całkowicie nieczytelny z uwagi na znajduj±ce się na nim domy mieszkalne i pomieszczenia gospodarcze.

tekst & zdjęcia: Seweryn Szczepański

Bibliografia:
M. Aschkewitz, Zur Geschichte der Juden in Westpreussen , Marburg 1967.
G. Lieck, Die Stadt Löbau in Westpreussen mit Berücksichtigung des Landes Löbau , Marienwerder 1892.

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Lubawy i ich nekropoliach.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± te cmentarzez okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas