Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LIPIANY      

Społeczność żydowska w Lipianach nigdy nie była liczna. Jak podaje "The Encyclopedia of Jewish life before and during the Holocaust", w XIX wieku w Lipianach żyło około 70-85 wyznawców judaizmu, którzy posiadali synagogę i cmentarz. Podobnie jak w innych miastach, także tu przełom wieków przyniósł spadek liczebności Żydów - w 1933 roku w mieście mieszkało już tylko 46 osób pochodzenia żydowskiego. Zapewne kolejną falę emigracji wymusiły nazistowskie represje. Wiadomo, że w 1942 r. w Lipianach mieszkała tylko jedna osoba pochodzenia żydowskiego, prawdopodobnie pozostającą w związku małżeńskim z chrześcijaninem (-ką).

Cmentarz żydowski w Lipianach znajduje się na terenie Nadleśnictwa Zieleniec, po lewej stronie drogi z Lipian do Barlinka. Jak wynika z informacji zawartej w "The Encyclopedia of Jewish life....", cmentarz został zdewastowany w 1935 roku. Do dziś na cmentarzu można odnaleźć pojedyncze nagrobki z inskrypcjami w języku hebrajskim. Teren jest zalesiony i otoczony prostym, drewnianym ogrodzeniem.

zdjęcia: Szakber
tekst: K. Bielawski

 cmentarz żydowski w Lipianach  cmentarz żydowski w Lipianach  cmentarz żydowski w Lipianach  cmentarz żydowski w Lipianach
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Lipian i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas