Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KRASKÓW

Cmentarz żydowski w Kraskowie powstał w drugiej połowie XVIII wieku. W 1765 roku kraskowscy Żydzi nabyli parcelę z przeznaczeniem na cmentarz, zobowi±zuj±c się jednocze¶nie do uiszczania za każdy pochówek opłaty w wysoko¶ci 1 talara oraz przekazywania corocznie dla zarz±dcy miejscowych dóbr i proboszcza parafii w Kuniowie "sze¶ciu sztuk porz±dnych chusteczek do nosa". Nekropolia była wykorzystywana przez Żydów z Kraskowa, Wołczyna, Byczyny i Kluczborka. W 1847 r. Krasków został oficjalnie przył±czony do gminy żydowskiej w Kluczborka, która to tym samym przejęła kraskowski cmentarz. W 1890 roku wybudowano dom pogrzebowy, a teren nekropolii ogrodzono. Przypuszczalnie pod koniec lat dwudziestych XX wieku cmentarz został oficjalnie zamknięty.

Nekropolia położona jest w¶ród pól. Dzi¶ w¶ród zaro¶li można odnależć kilkadziesi±t nagrobków, na których zwracaj± uwagę uskrzydlone klepsydry. Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1811 roku. Przetrwała ceglana konstrukcja bramy, widoczne s± także resztki cmentarnego muru.

Jad±c od strony Opola, należy na rogatkach Kluczborka przy torach kolejowych skręcić w lewo, w kierunku Kraskowa . Przy wjeĽdzie do wsi jest widoczny mały drogowskaz dla rowerzystów, wskazuj±cy kierunek drogi do cmentarza. Do nekropolii wiedzie polna droga.

Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na terenie tej nekropolii


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Małgorzata Płoszaj
Bibliografia: M. Wodziński "Hebrajskie inskrypcje na ¦l±sku XIII-XVIII wieku"

Cmentarz żydowski w Kraskowie Brama cmentarna resztku muru cmentarnego
Krasków - macewy cmentarz żydowski w Kraskowie fragment nagrobka
Krasków - nagrobek Krasków - cmentarz żydowski zniszczony nagrobek
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas