Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KORCZYNA      

Cmentarz żydowski w Korczynie znajduje się przy ul. Wierzbowej, około 2 km na wschód od miasta. Cmentarz zajmuje działkę na planie zbliżonym do kwadratu, o powierzchni 6885 m kw. i przybliżonych wymiarach 80 x 93 x 77 x 82 m.

Nekropolia otoczona jest murem, z bramą wejściową od strony wschodniej. Do dziś zachowało się nie mniej niż 457 nagrobków, pochodzących z XIX i XX w. Na cmentarzu pochowani są m. in.: Aszer syn Szmuela Rubin, długoletni rabin w Korczynie, potomek cadyka Elimelecha z Leżajska, zm. 18 lutego 1931 r.; Szalom Jehuda Lejbusz syn Kalmana Lesser, potomek Natana Nate Spiry z Krakowa, zm. 28 września 1932 r.; Naftali syn Arie Herz, potomek przodek: Jakowa Joszuy Falka, zm. 16.03.1931 r. Znajduje się tu także mogiła 9 żydowskich żołnierzy, poległych na froncie I wojny światowej oraz groby osób zamordowanych przez nazistów podczas Zagłady.

W ostatnich latach w ramach dwóch niezależnych od siebie projektów badawczych przeprowadzono inwentaryzację nekropolii. W 2012 r. macewy spisali członkowie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, a rok później tego samego zadania podjęli się studenci i wykładowcy z Dartmouth College ze Stanów Zjednoczonych. Na cmentarzu wykonywane są doraźne i podstawowe prace porządkowe, prowadzone m. in. przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich .

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Tomasz Okoniewski
Polecamy odwiedzenie stron internetowych:
Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich
Dartmouth Project Preservation

Korczyna - Yesterday and Today
Wirtualny Sztetl

Korczyna - macewy Korczyna - macewy kirkut w Korczynie Korczyna - cmentarz żydowski
cmentarz żydowskiw  Korczynie Korczyna - cmentarz żydowski Korczyna - macewa "Tu jest pochowana prawa, skromna kobieta, jej dom został uświęcony jej rękami. Pani Zisel, córka Dawida błogosławionej pamięci, odeszła 24 dnia miesiąca Av, 5683 roku (18 VIII 1922). Niech jej dusza będzie związana w wieniec życia wiecznego"
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Korczyny i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas