Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KĘPNO

W 1674 Żydzi osiedlaj±cy się w Kępnie otrzymali przywilej kolonizacyjny od wła¶ciciela miasta Marcina Konstantego Olszewskiego gwarantuj±cy im prawo do założenia własnego cmentarza. Pierwsze pochówki na cmentarzu żydowskim w Kępnie rozpoczęły się w 1690 r. W 1909 roku cmentarz obejmował już powierzchnię 1, 67 ha. Cmentarz zlokalizowany jest na wzniesieniu na tzw. Grzybowie (koniec ul. Wrocławskiej, pocz±tek wsi Chojęcin). Nie był otoczony żadnym płotem. Przed II wojn± ¶wiatow± po¶ród rosn±cych tam sosen mogło się znajdować nawet 2000 macew wykonanych z marmuru, piaskowca i granitu.

Dewastacja cmentarza rozpoczęła się podczas II wojny ¶wiatowej. Najcenniejsze macewy zostały wywiezione w gł±b Rzeszy i prawdopodobnie wykorzystane jako materiał budowlany. Czę¶ć Niemcy użyli do budowy basenu przeciwpożarowego na ¶rodku rynku w Kępnie, który miał służyć na wypadek nalotów alianckich. Dno i ¶ciany basenu o wymiarach 12 x 20 metrów wyłożone były podwójn± warstw± macew i zalane smoł±. Wybudowany z macew basen został odkryty podczas prac remontowych na kępińskim rynku 27 listopada 2007 r. Uratowane macewy zostały złożone obok synagogi w Kępnie.

Jeszcze podczas okupacji niemieckiej macewy były wykorzystywane jako materiał budowlany do brukowania dróg oraz podczas budowy osiedla dla przesiedleńców niemieckich.

Dewastacja cmentarza trwała także po wojnie. W 1948 r. komunistyczne władze wykorzystały macewy z kępińskiego kirkutu do budowy "Pomnika Bohaterów", który stan±ł na kępińskim rynku. Zostały również użyte do budowy pomnika po¶więconego "utrwalaczom władzy ludowej", czyli członkom Urzędu Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pomnik stał na skwerku obok szpitala, gdzie obecnie znajduje się plac zabaw. Odzyskane po rozbiórce pomników macewy zabezpieczono przy synagodze w Kępnie.

Kirkut był też pl±drowany przez niektórych mieszkańców Kępna, którzy skuszeni opowie¶ciami o bogactwie Żydów, przekopywali cmentarz w poszukiwaniu kosztowno¶ci. Również macewy nadal były grabione i wykorzystywane jako materiał budowlany. W 1959 roku cmentarz został przejęty przez skarb państwa. Górkę zlikwidowano, ziemia cmentarna posłużyła między innymi jako podkład do budowy dróg.

W 2009 roku Urz±d Miasta i Gminy Kępno skatalogował uratowane macewy zgromadzone wokół synagogi. Macewy opisał i sfotografował Bogdan Rachuta z Ostrowa Wielkopolskiego. Dzięki uprzejmo¶ci burmistrz p. Jolanty Jędreckiej, opisane macewy znalazły się w tej wirtualnej bazie cmentarzy. Obecnie tocz± się rozmowy dotycz±ce stworzenia godnego miejsca pamięci żydowskiej społeczno¶ci w Kępnie.


Na podstawie ksi±żki Mirosława Łapy "Kępińscy Żydzi" oprac. Patrycja Karwan-Makosch
zdjęcia: Małgorzata Fr±ckowiak
Polecamy odwiedzenie stron:
http://cmentarze-kepno.pl

Poniżej prezentujemy zdjęcia macew z cmentarza w Kępnie, znajduj±cych się na terenie posesji
na pograniczu wsi Bralin i Chojęcin, przy ul. Kępińskiej 30 (foto: M. Płoszaj)
macewy użyte do brukowania podwórza w Kępnie macewy użyte do brukowania podwórza w Kępnie macewy użyte do brukowania podwórza w Kępnie macewy użyte do brukowania podwórza w Kępnie
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Kępna i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.

Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji

strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas