Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KARGOWA (Unruhstadt)

Cmentarz żydowski w Kargowej (Unruhstadt) znajduje się w odległości około dwóch kilometrów za miejscowością. Jego lokalizację zaznaczono na mapie okolic z początków XX wieku. Do nekropolii można dotrzeć drogą wiodącą do Wolsztyna, za przydrożnym barem "Non-Stop" skręcając w prawo. Po przejechaniu około dwustu metrów widoczny będzie nieduży las, kryjący resztki nekropolii.

Niewiele wiemy o historii tej nekropolii. W latach trzydziestych XX wieku miejsce pochówku żydowskich mieszkańców Unruhstadt zostało zniszczone przez nazistów. Jak wspominają starsi mieszkańcy Kargowej, cmentarz dosłownie zrównano z ziemią. Reszty dokonali szabrownicy po zakończeniu wojny. Dziś można odnaleźć jedynie nieliczne potłuczone nagrobki, z fragmentami hebrajskich inskrypcji oraz zdobieniami o motywach roślinnych. Przy odrobinie starań można doszukać się śladów utwardzonej drogi, wiodącej niegdyś do cmentarza. Pod porastającą ją warstwą darni można odnaleźć tzw. kocie łby.

tekst & zdjęcia: Józef Pławski - www.historicus.pl.tl

cmentarz żydowski w Kargowej kirkut w Kargowej
macewa na cmentarzu żydowskim w Kargowej Kargowa - żydowski nagrobek
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Kargowej i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz
z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas