Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KAMIEŃSK  

Jak podaje "The Encyclopedia of Jewish life before and during the Holocaust", wyznawcy judaizmu mieszkali w Kamieńsku już w drugiej połowie osiemnastego wieku. Wiadomo, że w 1897 roku w miejscowości żyło 781 Żydów, a do 1921 r. ich liczba wzrosła do 856 osób. W okresie międzywojennym Żydzi stanowili około 42% wszystkich mieszkańców. Po wybuchu drugiej wojny światowej i zniszczeniu miasta przez wojska niemieckie, część osób pochodzenia żydowskiego opuściła Kamieńsk. W październiku 1942 roku pozostałych Żydów w liczbie około pół tysiąca, naziści deportowali do obozu zagłady w Treblince.

Cmentarz gminy żydowskiej w Kamieńsku został założony na południe od miejscowości, w pobliżu wsi Mokradła, przy obecnej ul. Wojska Polskiego. Jego lokalizację zaznaczono na przedwojennej mapie. Niewiele wiemy o historii tej nekropolii. Podobnie jak wiele innych cmentarzy wyznania mojżeszowego na terenach Polski, również miejsce spoczynku kamieńskich Żydów zostało zniszczone w latach PRL. Przytoczmy tu fragment listu jednego z mieszkańców Kamieńska: "Cmentarz był jeszcze w 1978 roku, bo właśnie wtedy zamieszkałem niemal vis a vis. Zachowane były dobrze macewy. Cmentarz graniczył wówczas z tymczasową jednostką wojskową OTK, którą wykorzystywano do budowy trasy szybkiego ruchu Warszawa-Katowice. Po wyprowadzeniu się wojska, zabudowania jednostki przejęło Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, które ogrodziło na nowo teren, a ogrodzenie przecięło częściowo cmentarz. Macewy z terenu WPRD zostały usunięte, ale nie wiem co się z nimi stało. Być może przeniesiono je na pozostałą część cmentarza, albo trafiły jako utwardzenie placów manewrowych ciężkiego sprzętu. Równolegle Urząd Gminy w szybkim tempie, korzystając ze sprzętu do prac ziemnych wymienionego przedsiębiorstwa, urządził na cmentarzu strzelnicę sportową. Ktoś podjął tę barbarzyńską decyzję. Z całą pewnością musiała się zachować dokumentacja i uchwała władz gminy. Okoliczna ludność kręciła z dezaprobatą głowami. Macewy zapewne do dzisiaj spoczywają pod wałami ziemi widocznymi".

tekst: K. Bielawski
zdjęcie: Waldemar Fronczak

teren cmentarza żydowskiego w Kamieńsku
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Kamieńska i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas