Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
JAWOR

Początek obecności Żydów w Jaworze (niemiecka nazwa: Jauer) datuje się na początek XIV wieku. Wiadomo, że w 1364 roku mieli oni już swoją synagogę (obecnie w budynku tym znajduje się kaplica św. Wojciecha, pełniąca funkcję kaplicy chrzcielnej). Ludność żydowska od połowy XIV wieku zamieszkiwała obszar między obecnymi ulicami Chopina, Klasztorną, Czarnieckiego i Żeromskiego. W roku 1420 władze wydały zakaz przebywania Żydów w mieście. Nie był on jednak ściśle przestrzegany i dopiero antysemicka nagonka w 1435 r. zmusiła ludność żydowską do opuszczenia miasta. Trzy lata później - w 1438 r. - synagoga została przemianowana na świątynię katolicką.

Dopiero po tzw. edykcie emancypacyjnym króla Fryderyka Wilhelma III z 1812 r., w którym dopuszczono Żydów do praw miejskich i państwowych, zrównując ich w prawach z chrześcijanami, ludność żydowska zaczęła ponownie osiedlać się w Jaworze. Ich gmina podlegała organizacyjnie gminie legnickiej. W 1869 r. mieszkało tu stu dziesięciu Żydów - przy ogólnej liczbie mieszkańców około dziesięciu tysięcy Liczba członków społeczności żydowskiej stopniowo malała, w 1924 r. było ich już tylko siedemdziesięciu jeden, a po 1933 r. praktycznie zniknęli z miasta. Po drugiej wojnie światowej w Jaworze osiedliła się niewielka grupa Żydów polskich.

Cmentarz żydowski w Jaworze został założony w połowie dziewiętnastego wieku Obecnie zajmuje on obszar około 0,2 hektara, posiada ogrodzenie z betonowych bloków. W 1990 r. został wpisany do rejestru zabytków. Na cmentarz prowadzi brama, na której zawieszono tabliczkę z następującą informacją: "Cmentarz wyznania mojżeszowego w Jaworze zamknięty Decyzją Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu z dn. 9.04.1974 r. (...). Zabrania się pod odpowiedzialnością karną niszczenia i dewastacji obiektu". Do dnia dzisiejszego zachowało się około czterdzieści nagrobków, znajdują się one w tylnej części nekropolii. Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1864 r., są tu także nieliczne powojenne mogiły. Z przodu z lewej strony wciąż widać wyznaczoną przez rosnące drzewa alejkę, która prowadzi w głąb nekropolii. Ogólnie cmentarz zachował się w dość dobrym stanie, uniknął większych dewastacji. Jeśli się odwiedzi to miejsce już po wykoszeniu bujnej wiosennej roślinności (jest to czynione dość regularnie), oczom ukaże się niewielka nekropolia, na której jakby czas się zatrzymał - ten dobry czas, gdy cmentarz był miejscem otoczonym szacunkiem, bez względu na wyznanie pochowanych tam osób. Mimo ubogiej symboliki na nagrobkach (z najlepiej zachowanych to symbol złamanej świecy i oko w trójkącie - symbol Boga), miejsce godne jest uwagi ze względu na oryginalny kształt niektórych nagrobków, a także wyjątkową atmosferę tego zacisznego miejsca.

Cmentarz znajduje się przy ul. Głuchej. By tam dotrzeć należy idąc ul. Głuchą od strony ul. Mickiewicza skręcić w prawo przed domem z numerem 5. Po przejściu około 150 metrów skręcić w lewo; betonowe ogrodzenie cmentarza ukaże się po stu metrach z lewej strony.

tekst: Małgorzata Frąckowiak
Kliknij tu by obejrzeć film video nagrany na tym cmentarzu

     
zdjęcia: Menashe Zugman
     
zdjęcia: Katarzyna Nocek
zdjęcia: Małgorzata Frąckowiak
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Jawora i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas