Nie wiemy, kiedy pierwsi Żydzi osiedlili się w Jastrowiu. Z całą pewnością przed 1771 rokiem istniała tu ponad stuosobowa społeczność żydowska. Do połowy XIX wieku liczba Żydów w Jastrowiu wzrastała stopniowo. W 1788 roku w mieście żyło 254 wyznawców judaizmu, w 1849 roku - już 509. Gmina żydowska posiadała synagogę oraz cmentarz. Począwszy od drugiej połowy XIX wieku, liczebność populacji żydowskiej zmniejszała się, wielu Żydów opuściło swój rodzinny sztetl i wyemigrowało w poszukiwaniu lepszego życia, między innymi do Ameryki. W 1937 roku w Jastrowiu odnotowano 125 osób pochodzenia żydowskiego.
Nazizm przyniósł zagładę jastrowskim Żydom. Wielu z nich padło ofiarą represji jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Ci, którzy pozostali w mieście, zostali deportowani przez hitlerowców do obozów. Większość z nich nie przeżyła wojny.
Dziś o obecności Żydów w Jastrowiu przypomina opuszczony cmentarz przy ul. Kilińskiego. Wichry dziejów przetrwało kilkadziesiąt nagrobków. W 2006 r. Ryszard Mikietyński na łamach "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" (numer 20/738 z 14 maja 2006) tak opisywał stan tej nekropolii: "Stary żydowski kirkut w Jastrowiu nie przypomina dzisiaj miejsca pochówku. Teren jest zarośnięty krzakami, jedne macewy są poprzewracane, na innych pojawiły się skandaliczne rysunki. Ktoś jednak groby odwiedza. Świadczą o tym wypalone znicze, wyschnięte kwiaty, ale również kamyki na pomnikach - symbol obecności Żydów, którzy modlili się przy grobach swoich przodków ".
W 2011 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Horyzont" teren cmentarza uprzątnięto i oczyszczono, a bramę zaopatrzono w tablice informacyjną. Prace sfinansowano ze środków uzyskanych ze Starostwa Powiatowego oraz środków własnych. Pomocy przy realizacji prac udzielił Zespół Szkół Technicznych. Projekt dotyczący cmentarza uzyskał nagrodę w konkursie Samorządu Województwa Wielkopolskiego "Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich".
tekst. K. Bielawski
foto: Janusz Justyna |