Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
IŁAWA  

Ludność żydowska zamieszkiwała w Iławie już w 1722 roku, jednak dopiero na mocy wydanego w 1812 roku pierwszego edyktu emancypacyjnego obejmującego Żydów pruskich mogła wybudować oddzielny cmentarz. Założono go na niewielkim wzgórzu poza miastem - przy ulicy Biskupskiej, zapewne już niedługo po 1812 roku, gdyż liczba Żydów w owym czasie była stosunkowo duża (w 1816 r. - 74 Żydów). Obszar cmentarza wynosił 0,22 hektara . W okresie hitlerowskim uległ on częściowej dewastacji, podobnie jak i synagoga , podpalona podczas "Nocy Kryształowej".

Koniec cmentarza był jednak o wiele bardziej smutny, tym bardziej, że dokonał się już w nowej i jak to powszechnie określano "lepszej" rzeczywistości. Dokładnie na przełomie 1975-1976 roku, wzgórze, na którym znajdowała się nekropolia zostało całkowicie zebrane w celu poszerzania tartaku i budowy parkingu.

teren cmentarza żydowskiego w Iławie
teren cmentarza żydowskiego w Iławie

We wspomnieniach mieszkańców nadal pozostają połamane macewy, które walały się przez dłuższy czas po okolicy i którymi wyłożono błotniste nabrzeże Małego Jezioraka od strony ulicy Mickiewicza. Kości pochowanych zostały wraz z ziemią wrzucone do niewielkiego bagienka położonego zaraz za stadionem. Jeszcze do niedawna znajdowało się tam żużlowe boisko treningowe, obecnie odbywają się tam giełdy samochodowe oraz koncerty. Pochodzący z Iławy p. Feliks Rochowicz w liście do naszej redakcji tak opisuje dewastację cmentarza: "Osobiście pamiętam wzgórze z lewej strony (...). Na skraju skarpy wisiał rozlatujący się stary poniemiecki domek, który zawalił się, kiedy spycharki DOMAR rozparcelowały całe wzgórze i wywiozły wraz z kośćmi i ziemią cmentarną na restaurowany stary niemiecki stadion, dziś IKS Jezioraka. Wiedzieliśmy, że tam na wzgórzu pomiędzy starodrzewem cmentarza były groby, które dało się zaobserwować od strony drogi, zmierzającej w kierunku Wikielca, Karasia i Biskupca Pomorskiego. Nie wiedzieliśmy jednak, ze to cmentarz pożydowski. Byłem świadkiem już w latach 1975-78 wywozu ziemi cmentarnej ze skarpy pod obecne trybuny, na których zamontowano krzesełka. Widziałem, jak spycharka wysypywała ziemię wraz zachowanym szkieletem ludzkim. Dla mnie było to przerażające".

tekst & zdjęcie: Seweryn Szczepański
Bibliografia:
S. Szczepański, Cmentarze w Iławie na przestrzeni dziejów - zapomniany fragment pamięci lokalnej , [w:] Iławianie o historii miasta i okolic , pod red.: A. Błędowskiej i M. Czernego, Iława 2005.
S. Szczepański, Mieszkańcy Iławy na przestrzeni dziejów , [w:] Iława 1305-2005 , Iława 2005.

strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas