Początki osadnictwa żydowskiego w Grójcu (w języku jidysz: Gritza) przypadają na koniec XVIII wieku. W tym czasie w mieście powstała samodzielna gmina wyznaniowa, która wkrótce wzniosła synagogę. Pierwsza drewniana bóżnica Żydów grójeckich spłonęła w 1812 roku. Odbudowano ją dopiero w 1850 r., a polichromie wewnątrz synagogi miał namalować znany żydowski artysta Dawid Friedlander.
Przytoczmy tu fragment opisu grójeckiej synagogi, zamieszczonego w albumie zatytułowanym "Bramy niebios. Bóżnice drewniane", autorstwa Marii i Kazimierza Piechotków: "Wnętrze sali było polichromowane. Polichromia podkreślała strukturę sklepienia. Namalowane obramienia, ząbkowania, liście akantu, girlandy, "okna" imitowały detal architektoniczny. Nad aron ha-kodeszem na fasecie kartusz podtrzymywany przez lwy, obok skrzydlate zwierzęta. Wyżej na kopule w łuku z napisem "Jak straszne to miejsce, brama do nieba" na tle słońca z promieniami (gloria). Święte imię adorowane przez skrzydlate gryfy. Nad łukiem ptak z rozpostartymi skrzydłami. Dolną czaszę zamykał krąg ośmiopromiennych gwiazd ze znakami zodiaku. U nasady górnej czaszy półokrągłe "okna". Na ścianie zachodniej, ponad galerią dla chederu - pas, zgodnie z rozstawem lisic podzielony na trzy pola. Środkowe, nad drzwiami, zajmował kartusz podtrzymywany przez parę lwów, lewe było ilustracją psalmu 137 - "Nad rzekami Babilonu", prawe wypełniał widok budowli - być może wyobrażenie Świątyni Jerozolimskiej".
Podobnie jak w innych miastach Mazowsza, także w Grójcu Żydzi tworzyli liczną społeczność. W 1856 roku żyło tu 1.719 wyznawców judaizmu, co stanowiło 68,7% całej populacji. Spis powszechny z 1921 roku odnotował w Grójcu 4.922 Żydów, ich udział w ogólnej liczbie mieszkańców sięgał wtedy 58,8%.
Grójec był typowym, mazowieckiem sztetl z dużą liczbą zwolenników chasydyzmu.
Przez pewien czas w miejscowości przebywał słynny Izrael syn Sabataja, zwany Magidem z Kozienic. Z Grójca wywodził się także rabin Szlaga Fajwel Danziger (zm. w 1849 r.), którego syn Jechiel stworzył potężną dynastię chasydzką w Aleksandrowie Łódzkim.
Druga wojna światowa przyniosła zagładę grójeckim Żydom. Już w dniu 12 września 1939 roku wszyscy mężczyźni w wieku od 15 do 55 lat zostali zmuszeni do opuszczenia miasta i udania się pieszo do Rawy Mazowieckiej. Podczas długiego marszu wielu z nich zastrzelono. W czerwcu 1940 roku w mieście utworzono getto, w którym stłoczono pozostałych Żydów grójeckich oraz przesiedleńców z Łodzi oraz okolicznych miejscowości. Likwidacja getta nastąpiła w dniach 23 - 24 luty 1941 roku, jego mieszkańcy zostali deportowani do Warszawy, skąd później trafili do obozów zagłady. Latem 1943 r. ostatnich dwustu Żydów z Grójca zgładzono w lesie koło Góry Kalwarii.