Budynek jest jednokondygnacyjny, wykonany z ozdobnej cegły klinkierowej. Bryła budynku jest trójdzielna i symetryczna. Elewacja ma długo¶ć 43 metrów. Cało¶ć została przekryta czterospadowym dachem. Czę¶ć ¶rodkow± tworzy duża hala dwukrotnie przewyższaj±ca boczne skrzydła. Wieńczy j± o¶miodzielne sklepienie krzyżowo-żebrowe. Na sklepieniu zachowały się fragmenty malowideł i ozdób. Górne partie sklepienia s± ozdobione freskiem przedstawiaj±cym gwiaĽdziste niebo. Na żebrach sklepienia widoczne s± resztki złotoczerwonych ornamentów ro¶linno-geometrycznych. W hali głównej, na ¶cianie wschodniej i zachodniej znajduj± się zachowane wysokie ostrołukowe okna z fragmentami witraży o motywach geometrycznych z trzema gwiazdami Dawida.
Układ kwater na cmentarzu jest dobrze zachowany. Do dnia dzisiejszego ocalało ponad 600 nagrobków, w tym przy¶cienne grobowce rodzinne o cechach stylistycznych historyzmu, secesji i modernizmu. Na cmentarzu spoczywa około 900 osób.
W modlitwie za zmarłych powtarza się pro¶ba: "niech dusza jego będzie zwi±zana w węzeł życia wiecznego". Taka formuła wyryta jest prawie na każdym nagrobku i stanowi zakończenie epitafium. Jest to parafraza słów Abigail błogosławi±cej Dawida (I Ks. Samuela 25,29). Oprócz gwiazdy Dawida zakończenie w postaci wyżej wymienionej parafrazy (skrót: TNCBH) jest czasem jedynym znakiem pochodzenia na grobach zasymilowanych Żydów.
Stałym elementem tekstów nagrobnych na obydwu cmentarzach jest data zgonu podana wg kalendarza żydowskiego, liczona od pocz±tku stworzenia ¶wiata i podana w skrócie, np. "zmarły 2 siwan 654 roku" oznacza, że został pochowany w maju 1894 roku.
Przez ¶rodek cmentarza biegnie główna aleja z wysokimi drzewami. Przy niej znajduje się pomnik wykonany z szarego granitu w formie sze¶cianu, ufundowany w 1932 roku przez Niemiecki Zwi±zek Żydowskich Żołnierzy Frontowych. Został po¶więcony 58 Żydom poległym w I wojnie ¶wiatowej. Na pomniku wyryto lakoniczny napis: "Unseren Kameraden"- Towarzyszom Broni. W czę¶ci południowo-wschodniej znajduj± się w.ółczesne nagrobki.
Cmentarz do dnia dzisiejszego pozostaje otwarty dla celów grzebalnych i jest jedn± z trzech czynnych żydowskich nekropolii w województwie ¶l±skim. Warto wspomnieć, że w 197 roku na cmentarzu tym spocz±ł jeden z gliwickich rabinów - dr filozofii Wilhelm Münz, autor czterech cennych ksi±żek o tematyce religijno-filozoficznej.
Obydwa zachowane do dzi¶ cmentarze stanowi± bezcenn± księgę pamięci o dziejach społeczno¶ci żydowskiej w Gliwicach, chociaż setki mogił zatarł czas, wandalizm i zwykłe ludzkie zaniedbanie. Cmentarz prowokuje do zastanowienia się nad życiem tych, którzy tutaj spoczęli, a wcze¶niej włożyli niemało trudu i starań w rozwój Gliwic. Ich odległa historia została utrwalona w kamieniu.
tekst: Dariusz Walerjański
informacje o historii Żydów w Gliwicach zredagował Artur Cyruk
Wiele informacji o społeczno¶ci gliwickich Żydów można znaleĽć na witrynie Pamięć. Żydzi w historii Gliwic
Zdjęcia cmentarza w Gliwicach znajdziesz też tutaj:
Kliknij tu, by obejrzeć zdjęcia z cmentarza w Gliwicach autorstwa Marii Bella i Małgorzaty Czarneckiej
|