Kryzys okresu międzywojennego dotknął także Garwolin. Wielu miejscowych Żydów z trudem wiązało koniec z końcem, żyjąc dzięki pomocy materialnej udzielanej przez Joint. Trudne warunki ekonomiczne przyczyniały się do frustracji, a w konsekwencji do nasilenia się w Garwolinie nastrojów antysemickich.
W pierwszych dniach września 1939 roku Garwolin został zbombardowany przez Luftwaffe. Kilkudziesięciu Żydów zostało zabitych, wielu było rannych. Część z nich zbiegła do innych miejscowości, w złudnym poszukiwaniu bezpieczeństwa.
W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie przechowywany jest rękopis autorstwa rabina Szymona Huberbanda, zatytułowany "Zagłada bóżnic, domów modlitwy i cmentarzy". Kilka zdań z tego opracowania poświęcono Garwolinowi: "Spalone zostało całe miasto, włącznie z domem modlitwy, ze wszystkimi zwojami Tory i hebrajskimi księgami. Dom modlitwy zbudowano prawie sto lat temu. W mieście nie było synagogi. Dom modlitwy posiadał bibliotekę ksiąg napisanych w języku hebrajskim, które zakupywano w ciągu stu lat jego istnienia i wśród których znajdowało się wiele cennych pozycji". Po zajęciu miasta przez Niemców, Żydzi zostali poddani narastającym represjom. W 1940 roku żydowscy mieszkańcy Garwolina zostali deportowani do gett w Parysowie i Żelechowie, skąd później trafili do obozów zagłady. Większości z nich nie dane było doczekać końca wojny.
Cmentarz gminy żydowskiej w Garwolinie - przez dzisiejszych mieszkańców zwany "kierkutem" - został założony w relatywnie dużym, bo czterokilometrowym oddaleniu od centrum miasta, we wsi Sulbiny. Dokładna data powstania nekropolii nie jest znana - był to z pewnością wiek dziewiętnasty. Według informacji opublikowanych na stronie internetowej Żydowskiego Instytytu Historycznego, najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1863 roku. Można jednak przypuszczać, że cmentarz założono wcześniej.
Do nekropolii można dostać się mijając skrzyżowanie przy szpitalu i następnie skręcając do lasu w drugą gruntową drogę po lewej stronie. Cmentarz zlokalizowany jest około 60 metrów za dwiema skrytymi w lesie posesjami, po lewej stronie od drogi (kliknij tu, by pobrać plan z zaznaczonym usytuowaniem nekropolii - plik PDF, 160 KB ).
Podczas II wojny światowej naziści zdewastowali miejsce pochówku garwolińskich Żydów. Nagrobki wyrwano i wykorzystano do budowy basenu w Garwolinie. Kilkadziesiąt lat później w miejscu wspomnianego basenu wzniesiono osiedle mieszkaniowe.