Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
DUKLA
    English text

Dukla to miasto, w którym przez lata Żydzi stanowili zdecydowaną większość mieszkańców. Według spisu z 1881 roku żyło tu 2.553 osób pochodzenia żydowskiego, co stanowiło 84.2% ludności. Z Dukli pochodzili między innymi Naftali i Gitel Rubinsteinowie, rodzice Heleny Rubinstein - światowego potentata w branży kosmetycznej.

Dziś w mieście znajdziemy jeszcze ślady po lokalnej społeczności żydowskiej. Przy ul. Cegrowskiej można obejrzeć ruiny synagogi, wzniesionej w 1758 r. i zniszczonej przez hitlerowców w czasie wojny. Nieopodal jest też budynek dawnej szkoły żydowskiej.

Cmentarz żydowski w Dukli położony jest na południowym skraju miejscowości, po prawej stronie drogi w kierunku Barwinka. Nekropolia składa się z dwóch części - tzw. starego cmentarza, założonego na początku XVIII wieku i przylegającego do niego nowego cmentarza, funkcjonującego od około 1870 roku. Na "starym cmentarzu" przetrwało kilkadziesiąt zniszczonych macew, wiele z nich jest połamanych i porośniętych mchem. Nowy cmentarz ogrodzony jest murem, można znaleźć na nim około dwustu dobrze zachowanych nagrobków. Niestety, duża liczba stell nagrobnych z dukielskich nekropolii została wykorzystana przez Niemców do regulacji potoku w Smerecznem oraz do prac budowlanych. Cmentarz żydowski w Dukli jest wpisany do rejestru zabytków. W 2005 roku nekropolia została uporządkowana przez członków Polskiej Unii Studentów Żydowskich. Unia we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Dukielszczyzny zamierza także zdobyć środki na wykonanie dachu synagogi oraz jej ogrodzenie.

Tekst i zdjęcia: Grażyna Bielawska, Krzysztof Bielawski

Stary cmentarz żydowski w Dukli
Nowy cmentarz żydowski w Dukli
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Dukli i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas