Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
DĄBROWA GÓRNICZA

Cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej założono w 1929 roku przy ul. Ludowej. Do czasu jego powstania Żydzi z Dąbrowy Górniczej chowali swych zmarłych na cmentarzu w Będzinie.

Proces dewastacji nekropolii rozpoczął się w czasach drugiej wojny światowej i trwał także po wyzwoleniu. Największe zniszczenia zostały w latach siedemdziesiątych, w trakcie budowy osiedla Mydlice. Przytoczmy tu fragment listu nadesłanego przez jednego z naszych korespondentów : "Jeszcze dwadzieścia lat temu na cmentarzu były znicze, kwiaty, kamyki na macewach. Cmentarz zniszczał w wyniku braku opieki w ostatnim 20-leciu". Do dziś na powierzchni 0,5 ha zachowały się nieliczne nagrobki. W 1993 roku przy ul. Ludowej, na obrzeżach nekropolii ustawiono pomnik z napisem o treści: "W tym miejscu był żydowski cmentarz Dąbrowy Górniczej i okolicy, zniszczony w okresie niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej."

W 2003 r. Magdalena Cyankiewicz, Leszek Hońdo, Dariusz Rozmus, Marta Rozmus i Włodzimierz Starościak wykonali inwentaryzację cmentarza. Podczas prac udało się zidentyfikować 27 pomników w różnym stanie zachowania, upamiętniających: Rajzel Lewi córkę Szlomo, zm. w dn. 18 adar 5693 r.; mężczyznę o imieniu rozpoczynającym się od liter Szm.; kobietę o imieniu Rachel; Jakowa syna Tuwji; Ester Sztark, zm. w dn. 18 stycznia 1940 r.; Natana syna Awrahama Altera, zm. w dn. 9 adar I 5692 r.; Sarę córkę Mosze Szmuela; Szajndel Gerwat córkę Awrahama, zm. w dn. 6 szwat 5689 r.; Mosze syna Mendla Zimla; kobietę o imieniu Brajndel; Menachema Mendla Klajmana syna Jony, zm. w dn. 7 ijar 5770 r.; Mosze Jakowa Blumensztoka syna Majera, zm. w dn. 25 ijar 5701 r.; Elazara Krajcera syna Izraela Lejby ha-Kohena, zm. w dn. 1 elul 5698 r.; Riwkę Stern córkę Cwi, zm. w dn. 1 adar 5691 r.; Josefa Rusinka syna Elazara, zm. w dn. 4 szwat 5697 r.; kobietę o nazwisku Łazarek córkę Jehudy Ekiwy, zm. w dn. 9 marcheszwan 5697 r.; Mosze Kalinowicera syna Awigdora, zm. 16 kislew 5697 r.; oraz kilka fragmentów nagrobków bez personaliów zmarłych. Wyniki inwentaryzacji zostały opublikowane w 2004 r. w książce "Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej".

W 2012 r. został przeprowadzony kolejny spis macew. Lista zachowanych nagrobków jest dostępna na stronie http://dawnadabrowa.pl/?phrase=macewy

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Leszek Maszczyk

kirkut Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza - cmentarz żydowski pomnik na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Górniczej hebrajskie inskrypcje
macewa - Dąbrowa Górnicza Dąbrowa Górnicza - macewa Kohena macewa z księgami - Dąbrowa Górnicza macewa ze świecznikiem
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Dąbrowy Górniczej i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas