Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
CIESZANÓW

 

English text

Dziewiętnastowieczny cmentarz żydowski w Cieszanowie położony jest w sąsiedztwie nekropolii katolickiej, przy drodze wyjazdowej w kierunku Lublińca (N 50° 14' 50.7'' E 023° 07' 43.8''). W czasie okupacji niemieckiej część tej szosy została wybrukowana materiałem kamiennym ze zniszczonego kirkutu.

Na cmentarzu nie ocalał ani jeden oryginalny nagrobek. Dzięki staraniom Fundacji Rodziny Nissenbaumów w 1990 r. teren nekropolii został uporządkowany i ogrodzony. Odbudowano również ohel, w którym spoczywa zmarły w 1914 roku cieszanowski cadyk Symcha Isachar Ber Halberstam, syn Ezechiela Szragi z Sieniawy. Na znajdującej się wewnątrz macewie wyryto inskrypcję w języku hebrajskim o treści: "Korona Tory. Tu spoczywa chwała świętości naszego pana, nauczyciela i rabina. Rabin, święty i sławny gaon, Święte Światło, Przejrzyste Lustro, Splendor pokolenia, sprawiedliwy - podstawa świata, Walczący w wojnie Pana z poświęceniem życia, Oddał swe życie dla ubogich Ziemi Świętej. Nauczyciel i oświeciciel Izraela, nasz nauczyciel i rabin Symcha Issachar Ber, niech zasługi cadyka będą nam obroną. Przewodniczący sądu rabinackiego w świętej gminie Cieszanowie. Syn świętego gaona, cadyka - podstawy świata, światła diaspory Jezechiela Szragi, niech zasługi cadyka będą nam obroną, przewodniczącego sądu rabinackiego w Sieniawie. Zmarł w sobotę wieczór 20 tewet 674 roku według skróconej rachuby. Niech jego dusza związana będzie w węzeł życia. Ohel i macewa odbudowane zostały w 1991 roku. Niech jego zasługi będą obroną nam i całemu Izraelowi" (tłum. Wojciech Tworek, 20 tewet [5]674 r. = 18 styczeń 1914 r.).

Opiekę nad nekropolią sprawuje Czesław Dzeń, w jego posiadaniu znajduje się również klucz do bramy cmentarnej. Pan Dzeń mieszka w jednym z najbliższych domów w okolicy cmentarza.

foto: Błażej Burkacki foto: Rafał Zubkowicz foto: Błażej Burkacki foto: Rafał Zubkowicz

W Cieszanowie, na tyłach współczesnych budynków, naprzeciwko nieczynnej cerkwi znajduje się także na wpół zrujnowany gmach synagogi z 1889 roku.

tekst: Rafał Zubkowicz
Kliknij tu, by obejrzeć film video, nakręcony na cmentarzu żydowskim w Cieszanowie

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Cieszanowa i ich nekropoli.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas