Pierwsze wzmianki o Żydach w Choroszczy pochodzą z 1556 roku. Zorganizowana gmina żydowska istniała od XVI wieku. W 1807 roku mieszkało tu 199 Żydów (30,3% mieszkańców), w 1921roku - 450 (18,7%). Znani tutejsi rabini to Leib Ryfkin i Chaim Dubrawski. Żydzi w Choroszczy zajmowali się głównie rzemiosłem, prowadzili też wiele karczm i szynków.
W czasie II wojny światowej miejscowi Żydzi zostali przesiedleni do getta w Białymstoku, a stamtąd w sierpniu 1943 do obozu w Treblince.
Pierwszy cmentarz żydowski w Choroszczy został założony w XVII wieku, u zbiegu obecnych ulic Mickiewicza i Lipowej. Po tej nekropolii nie ma dziś żadnego śladu.
Nowy cmentarz żydowski w Choroszczy, założony w XVIII wieku, znajduje się około kilometra za miasteczkiem przy drodze do Łysek. Teren cmentarza jest częściowo ogrodzony, brama jest otwarta, z jednej strony ogrodzenie jest niekompletne. Na terenie cmentarza znajduje się około stu nagrobków kamiennych, prawdopodobnie w większości ustawionych w swych pierwotnych miejscach. Najstarsza zidentyfikowa macewa pochodzi z 1834 roku. Teren cmentarza jest oczyszczony z krzaków, trawa jest wykoszona.
tekst & zdjęcia:
Artur Cyruk
Współrzędne cmentarza (GPS):
N 53°08.890' E 23°00.355'
|