Pierwsi Żydzi przybyli do Brzezin (w języku jidysz: Brezin lub Brzezin) zapewne w pierwszej połowie XVI wieku. Wiadomo, że w 1550 roku w mie¶cie istniała ulica zwana Żydowsk±. Obecno¶ć Żydów w Brzezinach przez kolejne dwie¶cie lat nie jest najlepiej udokumentowana. Zachowały się wzmianki o pogromie z 1626 roku, kiedy to w wyniku pos±dzenia o mord rytualny zginęło pięciu Żydów. Encyclopaedia Judaica wspomina też o masakrze ludno¶ci wyznania mojżeszowego, jakiej w 1656 roku dopu¶cili się żołnierze hetmana Czarnieckiego.
Społeczno¶ć żydowska w Brzezinach stopniowo wzrastała liczebnie. Pod koniec XVIII wieku żyło tu około 250 wyznawców judaizmu, co stanowiło 24% wszystkich mieszkańców. W 1820 roku w mie¶cie mieszkało 576 Żydów. Wkrótce liczba ludno¶ci wyznania mojżeszowego przerosła liczbę ludno¶ci katolickiej. W 1860 roku na 2.205 katolików i 658 luteran przypadało 2.244 żydów. Największy napływ ludno¶ci żydowskiej przypada na koniec XIX w. i pocz±tek XX wieku. Jak podaje Jerzy Kołodziej w swym opracowaniu "Dzieje ludno¶ci żydowskiej w Brzezinach od połowy XVI do połowy XX wieku", tylko w 1907 r. do miasta przybyło 850 osadników żydowskich. W 1912 roku w Brzezinach żyło 8.214 Żydów.
Pod koniec XIX wieku, dzięki zaangażowaniu Żydów przybyłych z Rosji, w Brzezinach zaczyna się rozwijać na masow± skalę krawiectwo chałupnicze. Wkrótce miasto staje się największym w tej czę¶ci Europy o¶rodkiem krawieckim. Ponad trzy tysi±ce brzezinian pracowało w tej branży, a ich wyroby sprzedawano na terenie niemal całej Rosji. Prosperita w branży krawieckiej przełożyła się też na rozwój całego miasta - w tym okresie w Brzezinach wznosi się kilkadziesi±t kamienic. Pierwsza wojna ¶wiatowa przerywa hossę, jednak do 1939 roku krawiectwo pozostanie Ľródłem utrzymania wielu mieszkańców.
W dniu wybuchu II wojny ¶wiatowej w brzezińskim sztetl mieszkało około 6.850 Żydów. Po zajęciu miasta przez nazistów, skonfiskowano maj±tki ludno¶ci żydowskiej, a w lutym 1940 roku utworzono getto. Pochodz±cy z Brzezin Eliezer Zyskind, któremu udało się przetrwać Holocaust, tak mówi o tych dniach: "Nie wolno, nie wolno - nic Żydom nie było wolno. Nie mieli¶my żadnych praw". Po wojnie na kanwie wspomnień Eliezera Zyskinda, jego żona Sara napisała ksi±żkę "¦wiatło w dolinie łez".
Tych, którym dane było przeżyć koszmar życia w getcie, deportowano do Łodzi oraz obozów w O¶więcimiu i Chełmnie nad Nerem. Większo¶ć z nich nie dożyła końca wojny.
Cmentarz żydowski w Brzezinach przy obecnej ul. Reymonta powstał prawdopodobnie w szesnastym wieku i był użytkowany do czasów Holocaustu. Cmentarz został poważnie zdewastowany przez nazistów. Żydzi, którzy po wojnie powrócili do Brzezin, na cmentarzu odnaleĽli tylko jeden cały pomnik nagrobny. |