Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BOLIMÓW      

Cmentarz żydowski w Bolimowie znajduje się w południowo-wschodniej czę¶ci wsi, przy ul. Cmentarnej, około 600 m od rynku, 35 m na północ od cmentarza rzymsko-katolickiego. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjn± nr 463, w kształcie kwadratu, o powierzchni 3191 m kw.

Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. Do dzi¶ w jego obrębie zachowały się tylko 2 nagrobki wykonane z granitu, m. in. macewa [...] córki Mosze, zmarłej w dn. 9 listopada 1883 r. (9 cheszwan 5644 r.).

Teren poro¶nięty jest traw± i krzewami. Granice obszaru grzebalnego s± czę¶ciowo czytelne dzięki reliktom ziemnego obwałowania. Poż±dane byłoby oznaczenie granic cmentarza, jego upamiętnienie oraz podjęcie działań na rzecz odnalezienia nagrobków, które mog± znajdować się w różnych miejscach w Bolimowie i jego okolicach.

Na cmentarzu rzymsko-katolickim w Bolimowie pochowani s± Żydzi, którzy polegli we wrze¶niu 1939 r. walcz±c w szeregach Wojska Polskiego: strz. Pinkus Pesersztajn i strz. Hersz Podemski. Fragment macewy znajduje się także na cmentarzu żołnierzy niemieckich z czasów I wojny ¶wiatowej, znajduj±cym się w Bolimowskiej Wsi.

tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć nagranie zarejestrowane na tym cmentarzu

Polecamy lekturę opracowania "Gmina żydowska w Bolimowie", zamieszczonego na stronie www.humin.eu
Księgę Pamięci Bolimowa znajdziesz na stronie Nowojorskiej Biblioteki Publicznej

Bolimow - teren cmentarza żydowskiego macewa w Bolimowie kamień nagrobny Bolimów - grób żydowskiego żołnierza na cmentarzu wojennym
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Bolimowa i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas