Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BOLIMÓW      

Cmentarz żydowski w Bolimowie znajduje się w południowo-wschodniej części wsi, przy ul. Cmentarnej, około 600 m od rynku, 35 m na północ od cmentarza rzymsko-katolickiego. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjną nr 463, w kształcie kwadratu, o powierzchni 3191 m kw.

Cmentarz uległ daleko posuniętej dewastacji. Do dziś w jego obrębie zachowały się tylko 2 nagrobki wykonane z granitu, m. in. macewa [...] córki Mosze, zmarłej w dn. 9 listopada 1883 r. (9 cheszwan 5644 r.).

Teren porośnięty jest trawą i krzewami. Granice obszaru grzebalnego są częściowo czytelne dzięki reliktom ziemnego obwałowania. Pożądane byłoby oznaczenie granic cmentarza, jego upamiętnienie oraz podjęcie działań na rzecz odnalezienia nagrobków, które mogą znajdować się w różnych miejscach w Bolimowie i jego okolicach.

Na cmentarzu rzymsko-katolickim w Bolimowie pochowani są Żydzi, którzy polegli we wrześniu 1939 r. walcząc w szeregach Wojska Polskiego: strz. Pinkus Pesersztajn i strz. Hersz Podemski. Fragment macewy znajduje się także na cmentarzu żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej, znajdującym się w Bolimowskiej Wsi.

tekst & zdjęcia: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć nagranie zarejestrowane na tym cmentarzu

Polecamy lekturę opracowania "Gmina żydowska w Bolimowie", zamieszczonego na stronie www.humin.eu
Księgę Pamięci Bolimowa znajdziesz na stronie Nowojorskiej Biblioteki Publicznej

Bolimow - teren cmentarza żydowskiego macewa w Bolimowie kamień nagrobny Bolimów - grób żydowskiego żołnierza na cmentarzu wojennym
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Bolimowa i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas