Cmentarz żydowski w Bodzentynie znajduje się na północnym zboczu Góry Miejskiej, w pobliżu drogi do Św. Katarzyny. Do czasu ukonstytuowania się niezależnej gminy żydowskiej w Bodzentynie, wyznawcy judaizmu z tego miasta chowali swoich zmarłych w Szydłowcu. W 1866 roku zakupiono plac z przeznaczeniem na cmentarz, a rok później oficjalnie zatwierdzono granice nekropolii. Powierzchnia cmentarza została powiększona w 1933 roku.
Do dziś zachowało się ponad 70 nagrobków, wykonanych z piaskowca, w formie macew i stel, o zakończeniach półokrągłych i prostych. Ich zdjęcia można obejrzeć na stronie www.tdr.org.pl. W zwieńczeniach macew wyryto typowe dla żydowskiej sztuki sepulkralnej zdobienia, takie jak: szafy z księgami, lwy, korony Tory, świece, ptaki, dzbany. Część inskrypcyjna często jest flankowana kolumnami i odcięta linią od zwieńczenia. Według badań nieżyjącego już Adama Penkalii, zachowane nagrobki pochodzą z lat 1870-1934.
W 2006 r. miejscowy ksiądz Leszek Sikorski przy pomocy członków parafii rozpoczął prace porządkowe na cmentarzu, polegające między innymi na karczowaniu roślinności. W sukurs przyszedł mu wywodzący się z Bodzentyna Maks Manes Szafir. Z jego inicjatywy Szwedzki Komitet przeciwko Antysemityzmowi przystąpił do zbiórki funduszy na restaurację nekropolii. Prace trwały od 2008 r. Cmentarz został uporządkowany i ogrodzony kamiennym murem, z bramą zaprojektowaną przez Marka Cecułę. Przy wejściu ustawiono ufundowaną przez ks. Leszka Sikorskiego macewę, poświęconą pamięci członków rodziny M. Szafira, zabitych w latach Zagłady. W dniu 26 sierpnia 2009 r. odbyła się ceremonia oddania odrestaurowanego cmentarza.
tekst: K. Bielawski
Więcej informacji o cmentarzu w Bodzentynie
znajdziesz na stronie www.bodzentyn.net |