Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BODZANÓW    

Żydzi zamieszkiwali w Bodzanowie od około 1800 roku. Przed wojną żyło tu ponad 1.300 osób wyznania mojżeszowego. W marcu 1941 roku zostali wywiezieni do innych miejscowości, między innymi do Działdowa, a potem do obozów zagłady, gdzie zostali wymordowani.

Cmentarz żydowski przy obecnej ul. Mickiewicza, o powierzchni 0,2 hektara założony został prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Cmentarz jest zdewastowany, zarośnięty, pozbawiony nagrobków. W 2004 roku z inicjatywy i dzięki aktywnej pracy uczniów Publicznego Gimnazjum w Bodzanowie cmentarz uporządkowano. Ustawiono też odnalezioną przez uczniów macewę. Inskrypcja na nagrobku głosi: "Płaczę z żalu, Za moją córką, która odeszła Niewinna i uczciwa i błogosławiona, Sławna jak córka króla, JUTEL Córka błogosławionej pamięci Kolonimusa Zeeva SALZMAN. Odeszła od nas przed swym czasem w święto Eshter 5698".

W dniu 27 września 2004 roku odsłonięto pomnik ku wiecznej pamięci Żydów Bodzanowa, zaprojektowany przez Jolantę Leszczyńską i wzniesiony staraniem Społecznego Komitetu Budowy Obelisku. Na pomniku umieszczono tablicę z napisami w języku hebrajskim, angielskim i polskim: "Cmentarz żydowski założony w końcu XVIII w. W drugiej połowie 1941 roku Żydzi Bodzanowa zostali wywiezieni do Getta w Nowym Dworze i do obozu pracy w Działdowie. W końcu 1942 roku zostali wymordowani w Auschwitz - Birkenau. Cześć ich pamięci".

W 1938 r. gmina żydowska w Bodzanowie założyła nowy cmentarz, zlokalizowany na terenie wsi Chodkowo. Więcej informacji o tym cmentarzu znajdziesz tutaj:

 

tekst: Małgorzata Frąckowiak & Ryszard Bielawski
zdjęcia: Ryszard Bielawski

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Bodzanowa i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas