Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
BOĆKI    

Osadnicy żydowscy zostali sprowadzeni do Bociek w 1568 roku przez Sapiehów, a osiem lat później utworzona została żydowska gmina wyznaniowa. Pierwszym znanym z nazwiska i imienia Żydem boćkowskim był Aron Bigulowicz, wzmiankowany w 1568 roku. W 1674 roku odnotowano 463 dusze podatkowe - 54% unitów, 25% katolików i 21% żydów, którzy zajmowali się głównie handlem, wyszynkiem alkoholu, rzeźnictwem, kaletnictwem, piekarstwem. Rewizja pól i czynszów w 1764 wykazała w Boćkach 278 mieszczan chrześcijan oraz 54 wyznawców judaizmu. W końcu XVIII wieku na 1.513 mieszkańców było 666 Żydów. Według danych z 1931 w Boćkach zamieszkiwało 1158 katolików, 763 żydów i 421 prawosławnych.

Do gminy żydowskiej w Boćkach należały też sąsiednie niewielkie osady. Ostatnimi rabinami Bociek byli Zelig Ruben Bengis i Joachen Mirski. W czasie II wojny światowej naziści spalili synagogi, zniszczeniu uległy też zabytkowe zwoje Tory z 1768 roku.

Tomasz Wiśniewski w swej książce zatytułowanej "Bóżnice Białostocczyzny" tak opisał ten sztetl: "Największe skupisko domów i placów żydowskich znajdowało się wokół dwóch głównych rynków oraz wzdłuż pryncypialnej ulicy miasta, Bielskiej. Żydzi mieszkali także przy ul. Dubieńskiej, Brańskiej (tu mieszkał rabin) i Załońskiej. Główna dzielnica żydowska znajdowała się w środkowo-zachodniej części miasta pomiędzy cerkwią a kościołem (.....). Nad samą rzeczką do naszych czasów dochowała się stara ceglano-kamienna łaźnia żydowska ze schyłku XVIII wieku. Pierwsza bóżnica w Boćkach istniała już u schyłku XVII wieku. W 1722 roku Żydzi z Bociek starali się o odrestaurowanie starej i budowę nowej bóżnicy. Dopiero w 1750 roku biskup Łucki udzielił odpowiedniego zezwolenia. Tuż przed II wojną światową funkcjonowała w Boćkach główna murowana bóżnica, obok której był usytuowany drewniany budynek przyszkółka oraz dom rabina. Obie bóżnice uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej (.....). Główna bóżnica (istniało też kilka prywatnych domów modlitwy) znajdowała się w zachodniej części miasta w pobliżu ul. Załońskiej (obecnie Antoniaka) i Dubieńskiej. Był to murowany obiekt wzniesiony w 1807 roku. Bóżnica miała dwie kondygnacje i kryta była typowym dachem polskim z dachówką. W swoim wyglądzie bóżnica boćkowska przypominała do złudzenia starą bóżnicę w Tykocinie. Główne wejście prowadziło do Sali mężczyzn. Nad wejściem był napis, zaś szybki w oknach były kolorowe z rysunkiem Magen Dawid. Boczna przybudówka była dobudowana nieco później i prowadziła na niewielką galeryjkę dla kobiet".

W Boćkach istniały dwa cmentarze żydowskie. Na pierwszym z nich najstarszy odnaleziony nagrobek pochodził z 1870 roku. Na terenie tej nekropolii, położonej za kościołem katolickim, w latach powojennych wybudowano dwa bloki mieszkalne. Pozostał jedynie niewielki wzgórek, gdzie znajduje się jeden nagrobek oraz miejsce na ognisko i szopa.

Drugi cmentarz - założony w końcu XIX wieku lub w początkach XX wieku - zlokalizowany jest poza miasteczkiem (jadąc w kierunku Siemiatycz w centrum Bociek należy skręcić w prawo). Zajmował on powierzchnię około dwóch hektarów. Obecnie bardzo trudno odnaleźć jakiekolwiek ślady jego granic. Do dziś nie zachowała się żadna macewa, przetrwało jedynie kilka betonowych fragmentów mogił. Cmentarz jest całkowicie rozkopany, widoczne są ślady plądrowania poszczególnych mogił. W bezpośrednim sąsiedztwie - niewykluczone, że jeszcze na terenie cmentarnym - prowadzono prace ziemne z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Obie nekropolie są w stanie całkowitego zniszczenia. Płyty nagrobne z obu cmentarzy żydowskich zostały wykorzystane do utwardzenia drogi do Bielska.

Niektóre macewy znajdują się... w murze miejscowego cmentarza katolickiego. Jak podaje jeden z mieszkańców Bociek: "na początku 1943 roku ludność Bociek zagoniono do wyrywania macew na cmentarzach żydowskich. Materiał gromadzono w pobliżu Domu Ludowego. Nagrobki były wykorzystywane jako materiał budowlany między innymi do remontu dróg. Po wojnie sytuacja nie zmieniła się, władzom komunistycznym nie przeszkadzało pochodzenie darmowego materiału budowlanego. Część z płyt nagrobnych udało się ks. Michałowi Sokołowskiemu przemycić do remontowanego ogrodzenia cmentarnego". Macewy te znajdują się tam do dziś. Być może w przyszłości uda się z nich zbudować lapidarium. Płyty nagrobne można też odnaleźć na skalniaku w centrum miejscowości oraz w piwnicy jednego z domów, gdzie wykorzystane zostały do prac budowlanych.

Innym reliktem żydowskiej przeszłości Bociek jest mykwa, wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku. Niegdyś korzystali z niej nie tylko Żydzi, ale również chrześcijanie. Dziś budynek znajduje się w prywatnych rękach i popada w ruinę.


tekst: Artur Cyruk
zdjęcia: Sławomir Dworakowski & Artur Cyruk

Kliknij tu, by obejrzeć archiwalne zdjęcia żydowskich mieszkańców Bociek
Czytaj też "Pinkas gminy żydowskiej w miasteczku Boćki z lat 1720-1817"

fragment muru cmentarnego
cmentarz żydowski w Boćkach
Macewy w murze cmentarza katolickiego w Boćkach
Boćki - macewa w murze cmentarza katolickiego Boćki - macewa w murze cmentarza katolickiego Boćki - macewa w murze cmentarza katolickiego
Boćki - macewa w murze cmentarza katolickiego Boćki - macewa w murze cmentarza katolickiego
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Bociek i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas