Cmentarz żydowski w Błędowie założono w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, przy drodze do Wilkowa, przy obecnej ul. Nowy ¦wiat. Wiadomo, że do 1939 r. na jego terenie znajdowały się co najmniej 362 nagrobki.
Nie wiadomo jakie były losy nekropolii w czasie drugiej wojny ¶wiatowej. Z cał± pewno¶ci± jej dewastacja trwała przez kolejne dekady. Południow± czę¶ć cmentarza wykorzystano jako kopalnię żwiru, a następnie strzelnicę. Niektórzy mieszkańcy kradli nagrobki i używali ich do budowy domów i obór oraz jako materiał na tarcze szlifierskie.
W 1996 r. powstał Społeczny Komitet Odbudowy Cmentarza Żydowskiego w Błędowie, utworzony przez miejscowego weterynarza Józefa Grudzi±ża oraz mieszkańców Danii: Krzysztofa Lubowiedzkiego i rabina Toma Triera. Przy finansowym wsparciu Gminy Błędów Komitet ogrodził i uporz±dkował czę¶ć cmentarza, a na jego teren przywieziono kilkadziesi±t fragmentów macew, odnalezionych we wsi. Od tego czasu cmentarz jest cyklicznie porz±dkowany, a prace zlecane s± przez Sekretarza Gminy Jacka Adamskiego.
Warto wiedzieć, że na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej znajduje się ohel zmarłego w dniu 11 czerwca 1882 r. Jakuba Icchaka syna Chaima Meira Jechiela Szapiro z Mogielnicy, cadyka w Błędowie, autora księgi "Prawda Jakuba", natomiast na cmentarzu w Łodzi pochowano innego błędowskiego cadyka, Jeszajahu Szapiro (zm. w 1912 r.) oraz jego syna Szmuela Pinchasa Szapiro (zm. w 1944 r.).
tekst & zdjęcia: K. Bielawski
zdjęcie archiwalne: "Księga Pamięci Mogielnicy i Błędowa"
Dział o cmentarzu w Błędowie przygotowano
przy wsparciu ze strony San Francisco Bay Area Jewish Genealogical Society