Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ANNOPOL
English text

Gmina żydowska w Annopolu posiadała dwa miejsca pochówku. Pierwszy cmentarz znajdował się w pobliżu synagogi, przy obecnej ul. Świeciechowskiej i był użytkowany do 1792 r., kiedy to władze, kierując się względami sanitarnymi, nakazały przeniesienie wszystkich cmentarzy poza miasto. W wyniku zniszczeń do dziś w tym miejscu nie zachowały się żadne nagrobki, teren cmentarny został zabudowany.

Drugi cmentarz żydowski w Annopolu został założony przy obecnej ul. Leśnej. Wacław Flisiński w książce Wspominki rachowskie napisał "nowy kierkut w Annopolu urządzono w polu poza miastem, między zabudowaniami ulicy Bóżniczej a zagajnikiem majątku Rachów". Również nowy cmentarz został zniszczony podczas drugiej wojny światowej, a dewastacja postępowała także po wyzwoleniu.

Niewiele wiemy o historii tego miejsca. Autorzy Księgi Pamięci Annopola pisząc o cmentarzu, przytaczają opowieść o wydarzeniu z końca XIX w: "W 1895 r. w Rachowie i okolicy wybuchła zaraza. (....) Starsi gminy zebrali się w domu rabina i zgodnie ze starym zwyczajem postanowili zapobiec epidemii żeniąc na cmentarzu dwójkę młodych ludzi. Para, syn rybaka i córka dozorcy cmentarza, pobrała się na terenie nowego cmentarza. Stawili się tam wszyscy Żydzi z miasta. (....) Wkrótce potem niebezpieczeństwo zarazy zostało zażegnane".

W ostatnich latach na cmentarzu wykonano prace restauracyjne. Cmentarz została uporządkowany i ogrodzony metalową siatką. Na osi bramy wzniesiono skromny pomnik ofiarom Zagłady. Na słupie z cegieł umieszczono tablicę z napisem o treści: "Ku czci annopolskich mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych przez niemieckich morderców podczas drugiej wojny światowej". Wśród traw można odnaleźć nieliczne nagrobki lub ich fragmenty. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 408/89.

Spis zachowanych macew jest dostępny na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich: http://cemetery.jewish.org.pl/list/c_51.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Jacques Lahitte

Annopol - nagrobek Annopol - macewa z Annopola Annopol - macewa na cmentarzu żydowskim Annopol - nagrobek
Annopol - macewa na cmentarzu żydowskim Annopol - macewa na cmentarzu żydowskim Annopol - macewa na cmentarzu żydowskim Annopol - macewa na cmentarzu żydowskim Annopol - nagrobek
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Annopola i ich cmentarzach.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają te nekropolie z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas