Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ŻYWIEC    

Pierwsze wzmianki dotyczące bytności Żydów na terenie Żywca można znaleźć w "Dziejopisie Żywieckim" autorstwa kronikarza  i mieszczanina żywieckiego - Andrzeja Komonieckiego, który to pisze, iż na początku XVII wieku Żywiec stanowił schronienie dla Żydów uciekających przed Ferdynandem II z terenu Śląska. Nie spotkali się jednak z serdecznym przyjęciem, dość wspomnieć, iż królowa Konstancja w 1626 roku nadała mieszczanom przywilej "de non tolerandis judaeis", zakazujący Żydom osiedlania się w obrębie granic miasta Żywiec. W XVIII wieku mieszczanie zabiegali u cesarza Józefa II o zatwierdzenie przywileju Konstancji, który to został potwierdzony i zaopatrzony w klauzule "w obrębie miasta może mieszkać człowiek pochodzenia żydowskiego, o ile się w tym mieście urodzi". Od tej pory mieszczanie zwracali baczną uwagę, by żydowskie kobiety ciężarne nie przedostały się do miasta. Z tego powodu dworzec kolei - obsługujący między innymi połączenia do Wiednia - został umiejscowiony w Zabłociu, gdzie osiedlali Żydzi i tam rozwijali przemysł. Dość powiedzieć, iż właściciel znanej w Europie Papierni "Solali", Ignacy Serog, był jednym z majętniejszych ludzi w regionie.

Liczba Żydów zamieszkujących Zabłocie, Isep i Sporysz - obecnie dzielnice Żywca - w 1938 roku doszła do dziewięciuset. W sierpniu 1939 r. młodzi Żydzi zostali powołani do polskiego wojska. Niestety, lata wojny obeszły się z ludnością pochodzenia żydowskiego w okrutny sposób - wywózką do pobliskiego Auschwitz. W trakcie spisu ludności w 1945 roku okazało się, iż pozostały przy życiu tylko dwie osoby żydowskiego pochodzenia.

Cmentarz żydowski usytuowany jest w Żywcu-Zabłociu przy ulicy Stolarskiej - do niedawna otoczony poszarpanym murem, obecnie już nowym ogrodzeniem - sprawia, iż przenosimy się do świata, który niestety minął bezpowrotnie. Dziś na cmentarzu znajduje się około pięciuset macew, poustawianych przypadkowo, najstarszy grób należy do Zymela i nosi datę pochówku 1853, najmłodszy zaś to Bernarda Gutermana z 1946 roku. Materiał do budowy macew to głównie piaskowiec, wapień a także granit. Niektóre macewy to prawdziwe dzieła sztuki kamieniarskiej. Cmentarz powstał w XIX wieku, zaś ostatni udokumentowany pochówek nastąpił w 1946 roku . Na cmentarzu pochowany jest także Walter Munk, komendant artylerii pancernej, "Zagończyk" urodzony w 1895 r., zmarły w 1920 r., odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W pobliżu nekropolii znajduje się studnia, służąca do religijnych ablucji. Do niedawna obok cmentarza znajdowały się ruiny domu przedpogrzebowego, jednak w 2005 roku uległ spaleniu i zawaleniu.

Na koniec należy wspomnieć o opiekunie i wielkim społeczniku cmentarza - pastorze Eugeniuszu Gradku, któremu należą się słowa uznania i podziękowania za trud włożony w utrzymanie cmentarza. Obok cmentarza w Milówce nekropolia jest jednym z nielicznych na ziemi żywieckiej żydowskich obiektów zabytkowych. Warto dodać, że w 2006 roku inny mieszkaniec Żywca, Ireneusz Jeziorski został został uhonorowany dyplomem Ambasady Izraela i Żydowskiego Instytutu Historycznego za zasługi w ochronie dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. Nagrody te są co roku przyznawane osobom prywatnym, polskim organizacjom oraz miastom, które czynią wiele dla odkrywania prawdy o przeszłości i budowania lepszej przyszłości. W uzasadnieni napisano: "Przy porządkowaniu cmentarza żydowskiego na Zabłociu Pan Ireneusz Jeziorski pomaga Gminie Żydowskiej w Bielsku-Białej. Organizował grupy młodzieży sprzątające cmentarz, odzywskiwał nagrobki i jest obecnie opiekunem społecznym cmentarza".

tekst & zdjęcia: Andrzej Tepper

Polecamy lekturę książki autorstwa Rafała Caputy i Ireneusza Jeziorskiego
"Okruchy pamięci. Z dziejów Żydów na Żywiecczyźnie"
Informacje o Żydach z Żywca znajdziesz też na stronie www.izrael.badacz.org

Żywiec - nagrobek na cmentarzu żydowskim
Żywiec - grób Waltera Munka
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas