Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
TRZCIEL (Tirschtiegel)

Cmentarz żydowski w Trzcielu znajduje się około 1 km na północ od centrum miejscowości, na zalesionym wzniesieniu pomiędzy drogą do Jabłonki a Jeziorem Żydowskim. Nekropolia zajmuje działkę w kształcie zbliżonym do trójkąta, o powierzchni około 0,65 ha. Data założenia cmentarza nie jest znana. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1745 r.

Obiekt uległ dewastacji. Do dziś w jego obrębie przetrwało nie mniej niż kilkadziesiąt nagrobków w różnym stanie zachowania, z których najstarszy upamiętnia Jehudę Lejba, zmarłego w 1759 r. Zachowane macewy pochodzą z grobów m. in.: Itziga Cohna, Miriam Segal, Emmy Zuker, Cecilie Bein, Flory Friedlander, Hirscha Lippmanna, Maxa Goldsteina, Hirscha Berra, Moritza Wolffa, Sary Cohn Krause, Mosesa Raphaela, Wolfa Arona Berra, Arona Boasa, Joela Wolfa Brina, Louisa Grafenhagena, Wolfa Krause, Wolfa Weicha, Jocheved Boas, Rieke Schwerin. W 1995 r. na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadzono inwentaryzację 58 macew. W ramach prac wykonano szczegółową dokumentację fotograficzną oraz przetłumaczono treść inskrypcji na język polski.

W ciągu ostatnich lat cmentarz był porządkowany między innymi przez uczniów 2 Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., członków Polskiej Unii Studentów Żydowskich oraz młodzież z Niemieckiej Akcji "Pokuta".

W dn. 6 sierpnia 2014 r. na cmentarzu odsłonięto kamienną tablicę pamiątkową, ufundowaną przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Partnerem i pomysłodawcą upamiętnienia był Marcin Natan Dudek-Lewin.

Teren cmentarza jest nieogrodzony.


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Tomasz Nowak & Marcin Dudek-Lewin
Kliknij tu, by obejrzeć krótki film nakręcony na terenie tej nekropolii.

Polecamy odwiedzenie portalu Wirtualny Sztetl

kirkut w Trzcielu macewy w Trzcielu macewy w Trzcielu Trzciel - macewa Trzciel - macewa
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Trzciela i ich cmentarzu.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłączniepo uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas