Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
KWIDZYN

Jak podaje "The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust", pierwsze wzmianki o osadnictwie żydowskim w Kwidzynie pochodzą z 1798 roku. W 1815 roku powstał cmentarz żydowski, a w latach 1830 i 1930 wzniesiono dwie synagogi. W 1846 roku w Kwidzynie mieszkało 220 wyznawców judaizmu. Liczba Żydów w mieście wzrosła do 295 w 1880 r. Znanym Żydem urodzonym w Kwidzynie był Paul Hirsch - premier Prus w Republice Weimarskiej.

W 1933 roku w społeczność kwidzyńskich Żydów liczyła około dwustu osób. Nazistowskie represje sprawiły, że liczba Żydów w Kwidzynie spadła do trzynastu w 1937 r. Podczas Nocy Kryształowej spalono miejscową synagogę, a kilka osób narodowości żydowskiej zostało aresztowanych. W maju 1939 roku w mieście nie było już żadnego Żyda.

teren cmentarza żydowskiego w Kwidzynie
Teren cmentarza żydowskiego w Kwidzynie

Cmentarz żydowski w Kwidzynie został założony w XIX wieku przy obecnej ul. Kościuszki. W wyniku zniszczeń do dziś nie zachowały się żadne nagrobki. O pochowanych tu zmarłych przypomina kamień z umieszczoną na nim tablicą pamiątkową.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Aleksander Schwarz
, Jacek Kmieć
Strona o Kwidzynie powstaje we współpracy z forum internetowym www.marienburg.pl

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Kwidzyna i ich nekropolii. Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas