Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
GŁUBCZYCE    

Pierwsze wzmianki o obecności wyznawców judaizmu w Głubczycach (w języku niemieckim: Leobschuetz, w języku czeskim: Hlubčice) pochodzą z 1360 roku. W pierwszej połowie XVI wieku w wyniku rozpętanej antysemickiej nagonki, Żydzi zostali zmuszeni do opuszczenia miasta. Ponowny rozwój osadnictwa żydowskiego w mieście nastąpił dopiero na początku XIX wieku, kiedy to król Fryderyk Wilhelm III wydał edykt, dopuszczający Żydów do obywatelstwa miejskiego i zrównujący ich w prawach z pozostałymi mieszkańcami. W 1818 roku w Głubczycach mieszkało 62 Żydów, a do 1862 roku liczebność tej grupy wzrosła do 301 osób. W 1865 roku wzniesiono synagogę. Koniec XIX wieku oraz początek kolejnego stulecia przyniosły jednak spadek liczby Żydów w Głubczycach. W 1933 roku w miejscowości mieszkało już tylko sto jedenaście osób pochodzenia żydowskiego. Podczas Nocy Kryształowej w dniach 9-10 listopada 1938 roku nazistowskie bojówki podpaliły synagogę i dopuściły się licznych aktów rozboju na głubczyckich Żydach. Ostatni Żydzi z Głubczyc zostali wysiedleni przez hitlerowców w 1942 roku i deportowani na tereny Generalnego Gubernatorstwa oraz do getta w Theresienstadt.

Gmina żydowska w Głubczycach posiadała dwa cmentarze. Najstarszy z nich założono w 1814 roku, w ślad za rozporządzeniem króla, nakazującym skupiskom żydowskim organizowanie własnych miejsc pochówku w pobliżu miejscowości zamieszkania. Przez wiele lat wyznawcy judaizmu zmuszeni byli do transportowania zwłok do najbliższego istniejącego cmentarza żydowskiego. Powodowało to istotne zagrożenie epidemiczne. Nowy przepis miał za zadanie zmienić istniejący stan rzeczy. Pierwszy cmentarz żydowski w Głubczycach powstał przy obecnym Placu Sportowym.. W wyniku zniszczeń dziś w tym miejscu nie ma już nagrobków, teren nekropolii został zabudowany.

stary cmentarz żydowski w Głubczycach
Teren starego cmentarza żydowskiego (zdjęcie: Baruch Zacek)

W 1896 roku założono w Głubczycach kolejny cmentarz żydowski. Niewykluczone, że decyzja ta była spowodowana chęcią przeniesienia pochówków poza teren zabudowany. Nowy cmentarz powstał przy obecnej ul. Wrocławskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii chrześcijańskiej. Również ta nekropolia uległa zniszczeniu. Dziś cmentarz porastają chaszcze, wśród których można odnaleźć dziesiątki potrzaskanych fragmentów nagrobków. Teren otoczony jest ceglanym murem, z bramą zamkniętą zardzewiałą kłódką.


tekst: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film video nakręcony na tym cmentarzu

tablica przy wejściu na cmentarz żydowski Głubczyce - zniszczony cmentarz żydowski przewrócony nagrobek zniszczony grób
potłuczone nagrobki zniszczone płyty nagrobne
     
zdjęcia: Magda Płoszaj
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Głubczyc i ich nekropoliach.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają te cmentarze z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas