Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
DˇBROWA BIAŁOSTOCKA  

Gmina żydowska w D±browie Białostockiej posiadała dwa miejsca pochówku. Pierwszy, najstarszy cmentarz żydowski znajdował się po wschodniej stronie Rynku. Jak podaje Tomasz Wi¶niewski w swej ksi±żce Bóżnice Białostocczyzny, nekropolia ta już przed wojn± nie była użytkowana, a do dzi¶ nie zachowały się po niej jakiekolwiek ¶lady.

Nowy cmentarz żydowski założono w pobliżu rozwidlenia ulic Sztabińskiej i Suchowolskiej, przy obecnej ul. Jana Pawła II. W wyniku dewastacji, do dzi¶ na powierzchni 12 065 m kw przetrwało nie mniej niż kilkadziesi±t nagrobków i ich fragmentów. Na terenie nekropolii znajduje się wykonany z granitowego głazu pomnik, na którym wyryto Gwiazdę Dawida oraz napis w językach hebrajskim i polskim o tre¶ci: "Po¶więcony pamięci Żydów d±browskich, spoczywaj±cych na cmentarzu i miejscach zagłady, deportowanych w latach 1939-1945. Fundatorzy ogrodzenia: Rena Wolsztejn, Lely Gritz, M. Grabiński".

Cmentarz ogrodzony jest z czterech stron wysokim murem, doj¶cie możliwe ¶cieżk± pomiędzy posesjami przy ul. Jana Pawła II nr 19 i 21. Brama cmentarna jest zamknięta, klucz przechowuwany jest w Urzędzie Miasta.


tekst: Adam Kiermut

D±browa Białostocka - cmentarz żydowski D±browa Białostocka - cmentarz żydowski D±browa Białostocka - cmentarz żydowski macewy na cmentarzu żydowskim w D±browie Białostockiej
foto: Adam Karabowicz foto: Adam Karabowicz foto: Adam Kiermut foto: Adam Kiermut
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z D±browy Białostockiej i i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed drug± wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas